Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Vademecum przedsiębiorcy

Edyta Żyła

1. Zamówienia publiczne po nowemu

Zmiana prawa w tym zakresie to dobra wiadomość przede wszystkim dla firm, które występują w rolach podwykonawców. Nowelizacja między innymi definiuje pojęcie „umowy o podwykonawstwo", która będzie musiała być zawarta w sytuacji, gdy wybrana w przetargu firma będzie chciała przekazać część prac innym podmiotom. W umowie tej będą musiały znaleźć się zapisy zgodne z brzmieniem tzw. specyfikacji istotnych warunków zamówienia, określanej przez zamawiającego wykonanie prac. W specyfikacji zostaną wskazane wymagania, jakim będzie musiała odpowiadać zawierana później umowa o podwykonawstwo. Znowelizowane przepisy ustawy Prawo zamówień publicznych będą także chronić przed zaleganiem z płatnościami wobec firm, występujących w łańcuszku zleceń wykonawca zostanie zobowiązany do przesyłania zamawiającemu treści umowy z podwykonawcą do akceptacji. Ten będzie sprawdzał proponowane terminy płatności oraz zgodność umowy ze specyfikacją przetargową. Ale prawdziwa rewolucja nastąpi w systemie płatności za wykonane prace – wykonawca otrzyma za nie wynagrodzenie dopiero wtedy, gdy udowodni, że rozliczył się z podwykonawcami. Jeśli okaże się, że tego nie dokonał, zobowiązania te pokryje zamawiający. Zmiana przepisów ma zabezpieczyć przedsiębiorców przed zaleganiem z płatnościami, które stało się w Polsce prawdziwą plagą.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?