Najnowsza interwencja Uważam Rze

Tu i teraz

Droga pani prezydent

Rafał Kotomski

Grzywny za skazywaną przez sądy za rażącą bezczynność Hannę Gronkiewicz-Waltz płacą podatnicy

Rażąca bezczynność to określenie prawne. Oznacza tyle, że miasto w kilkuset sprawach nie podjęło żadnych działań, uchylało się od odpowiedzi na oficjalne pisma i starało się maksymalnie przewlec jakiekolwiek rozstrzygnięcie.

Bezczynność, o której mowa, nie zawsze spotyka się z karą ze strony sądu. Jednak w przypadku Miasta Stołecznego Warszawy i jej prezydent w 28 sprawach sąd postanowił orzec karę grzywny. Jej wysokość wahała się od 500 do 5 tys. zł. Łącznie bezczynność Hanny Gronkiewicz-Waltz i podległych jej urzędników od 2010 r. kosztowała warszawskich podatników prawie 43 tys. zł, bo – jak ustaliliśmy – kary nakładane przez sądy na panią prezydent płaci się z pieniędzy podatników. Podobnie postępują inne samorządy. Zdaniem adwokata Romana Giertycha grzywna jest zobowiązaniem osobistym. A z tego wynika, że Hanna Gronkiewicz-Waltz, otrzymując darowizny na ich zapłacenie, powinna je uwzględnić w oświadczeniach majątkowych. Nie robiąc tego, zdaniem części prawników, popełniła przestępstwo karno-skarbowe.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?

Edyta Żyła

Doradzą i przeszkolą

Znaczna część unijnych pieniędzy trafia do doradców, którzy pomagają zakładać firmy lub je rozwijać. Przedsiębiorcy mogą więc liczyć na bezpłatne szkolenia, wsparcie doświadczonych mentorów albo pomoc w przygotowaniu strategii marketingowej