Najnowsza interwencja Uważam Rze

Świat

Wiking królem szachów

Grzegorz Benda

Świat szachowy ma nowego króla. Jest nim Norweg. Ma zaledwie 23 lata

Ceremonia „koronacji" odbyła się 22 listopada ub. roku w mieście Chennail w Indiach – kolebce szachów. Do dziś trwają spory, czy narodziły się w VI czy IV wieku naszej ery. Tak czy inaczej historia zatoczyła niezwykłe koło, bo zdetronizowany mistrz świata to Hindus Viswanathan Anand. Czy to sensacja? I tak, i nie. W pewnym sensie tak, bo mistrz świata pochodzi z raczej mało szachowego kraju, a nie, bo 23-letni Norweg zdecydowanie ostatnio dominuje, posiada najwyższy na świecie szachowy ranking (2872 pkt) i był zdecydowanym faworytem tego pojedynku.

Pojedynki o szachowy tron

Mecze o mistrzostwo świata mają barwną i przebogatą historię. Pierwszy oficjalny mecz o tytuł odbył się w 1886 r., a naprzeciwko siebie stanęli (czy raczej zasiedli) Austriak Wilhelm Steinitz i urodzony w Lublinie polsko-niemiecki szachista żydowskiego pochodzenia Johannes Hermann Zukertort. Grano do 10 zwycięstw (remisy się nie liczyły) kolejno w trzech miastach: Nowym Jorku, St. Louis i Nowym Orleanie. Na fundusz nagród obaj przeciwnicy wnieśli po 2 tys. dolarów, z czego zwycięzca otrzymał połowę, a drugą połowę ci, którzy go finansowali. Wygrał Austriak. W 20 partiach odniósł 10 zwycięstw, poniósł pięć porażek, a pięć partii zakończyło się remisem. Steinitz trzykrotnie bronił tytułu mistrza świata i trzykrotnie go obronił, zasiadając na szachowym tronie przez osiem lat.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Intermedia

• MYŚLI I SŁOWA • BEATA SZYDŁO

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?