Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Patrioci nie płacą

Jakub Wozinski

Ucieczka przed wysokimi podatkami to działanie na korzyść polskiej gospodarki

Narzekanie na raje podatkowe oraz na płacących w nich podatki rodzimych milionerów to ulubiona rozrywka podatkowych „patriotów". Jest tylko jeden sposób na to, aby powstrzymać ich narzekanie: zdecydowana obniżka podatków.

Kwestia płacenia podatków poza granicami Polski pojawia się w mediach cyklicznie, powracając niczym bumerang. Ostatnio zrobiło się o niej głośno za sprawą gdańskiej spółki LPP, która przeniosła się na Cypr, skąd będzie odtąd udzielała licencji polskiej spółce córce. Natomiast spółka cypryjska ma podlegać spółce zarejestrowanej w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Właściciel znanych marek odzieżowych Reserved, House czy Cropp dzięki temu naprawdę sporo zaoszczędzi. Przy corocznym zysku rzędu 300–350 mln zł nie jest mu obojętne, czy zapłaci podatek w wysokości 19 proc. w Polsce, 10 proc. na Cyprze czy też 0 proc. w ZEA.

Decyzja firmy LPP spotkała się ze „spontaniczną" reakcją internautów, którzy w serwisach społecznościowych ogłosili bojkot jej produktów. Spontaniczność ta wydaje się o tyle podejrzana, że na dobrą sprawę ucieczka polskich firm za granicę jest dziś zjawiskiem powszechnym, a autentycznie zbulwersowani takimi działaniami musieliby urządzać setki bojkotów rocznie.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy