Najnowsza interwencja Uważam Rze

Tu i teraz

Uczona w gender

Żelazna logika

Czy widzieliście kiedyś wywiad z aktorem, który uchodzi za autorytet w dziedzinie chemii czy geologii?

Ostatnio do grona naukowych dołączyło hasełko modne niczym bułka tarta z placu Zbawiciela: „Gender to nauka i koniec dyskusji". OK, niech będzie, gender to nauka. Tak samo jak fizyka, ekonomia czy medycyna.

Jak zatem zostać cenionym fizykiem bądź ekonomistą? Cóż, tylko pięć lat studiów magisterskich, potem doktorat, habilitacja, kilkadziesiąt artykułów do cenionych pism branżowych, kilkaset wykładów, tysiące obliczeń, aż w końcu dostaje się upragniony naukowy tytuł profesora. Medycyna? Nic prostszego. Studia, praktyka lekarska, badania laboratoryjne, publikacje naukowe i już. Jakieś 20–30 lat i jest szansa na zostanie naukowcem. A jeśli się nie uda, można się przynajmniej posługiwać innym tytułem – autorytet.

W „Wyborczej" czytam wywiad z pewną aktorką, bardzo znaną, ma Oscara na koncie. Rozmowa o gender, pani w oscarowej roli autorytetu. Jest zabawnie, bo pani – pouczając Polaków, że postępu nie zatrzymają, mają natychmiast zaprzestać dyskryminacji ze względu na płeć i zaakceptować gender – przez pół tekstu utyskuje, jaki u niej w USA panuje seksizm i jak wiele brakuje do równości płci w samym Hollywood. Cóż, wypowiada się na temat Polski, kraju o jednym z najwyższych w świecie odsetku kobiet w zarządach spółek giełdowych, więc faktycznie, ma to sens.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Artur Osiecki

Brexit mobilizuje regiony

Województwa chcą przyspieszyć realizację nowych programów regionalnych zarówno ze względu na zbliżający się przegląd unijny, jak i potencjalne negatywne konsekwencje wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej

Wojciech Romański

W smoczym kręgu