Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

Butik: Książki

Autorzy Uważam Rze

Christina Lamb przedstawia historię pakistańskiej dziewczyny, która z narażeniem życia domaga się równych praw dla kobiet (np. w internetowym blogu jako Gul Makai często poruszała temat walki swojej rodziny o prawo dziewcząt do nauki). Gdy talibowie przejęli kontrolę nad Doliną Swat w Pakistanie, Malala Yousafzai – córka właściciela tajnej szkoły w Mingorze – odważyła się im sprzeciwić.

Dziewiątego października 2012 r., kiedy miała zaledwie 15 lat, niemal zapłaciła za to najwyższą cenę. Gdy wracała ze szkoły, w autobusie dokonano na nią zamachu – postrzelono ją w głowę z bliskiej odległości. Wydawało się, że nie przeżyje. Ale cudem wyzdrowiała i los rzucił ją z dalekiej wioski w północnym Pakistanie do siedziby ONZ w Nowym Jorku. Malala stała się symbolem pokojowego protestu i najmłodszą w historii kandydatką do pokojowej Nagrody Nobla. Jak zapewnia polski wydawca: „»To ja, Malala« to niezwykła opowieść o rodzinie dotkniętej piętnem terroryzmu; o walce o prawo dziewcząt do nauki; ojcu, który – będąc właścicielem szkoły – zaszczepił w córce zamiłowanie do wiedzy i odważnych rodzicach, którzy w społeczeństwie, gdzie na pierwszym miejscu stawia się synów, nade wszystko ukochali córkę". Obecnie dziewczyna prowadzi Fundację Malala na rzecz powszechnego dostępu do edukacji promującą lokalne programy oświatowe i wspierającą ogólnoświatową działalność na rzecz walki z analfabetyzmem (www.malalafund.org). Ta poruszająca historia, napisana niczym „pamiętnik nastolatki", to lektura obowiązkowa dla rówieśniczek Malali z Zachodu.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy