Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

Butik: Płyty

Grzegorz Benda

Rok 1981. Ostatnie wakacje przed karnawałem „Solidarności".

Ośrodek wypoczynkowy gdzieś na skraju Suwalszczyzny, w pobliżu miejscowości o zabawnie brzmiącej nazwie Posejnele. Taneczny wieczór nad jeziorem i „Nie płacz, Ewka, bo tu miejsca brak na twe babskie łzy...", pierwszy wielki przebój grupy Perfect. To wtedy zadurzyłem się w piosenkach grupy Perfect. Po powrocie pobiegłem kupić ich „biały album", oczywiście winylowy. „Lokomotywa z ogłoszenia", „Chcemy być sobą", „Obracam w palcach złoty pieniądz", „Bla bla bla", „Niewiele ci mogę dać", „Bażancie życie", „Nie igraj ze mną, kiedy gram", „Ale wkoło jest wesoło" i ta pierwsza miłość – „Ewka". Każdy z tych utworów stał się hitem. Są nimi do dziś. Długo przyszło nam czekać na kompaktowe wydanie. Jest.

Druga płyta zespołu („UNU") ukazała się rok później. Trzecia, koncertowa, też oczywiście winylowa, w roku 1983. To zapis występu w warszawskim klubie „Stodoła" z 82 r., z czasu stanu wojennego. Zespół zaryzykował i zagrał prawie zupełnie nowy repertuar. To tam i wtedy zabrzmiały, dla wielu po raz pierwszy, takie utwory jak „Pepe, wróć" (Pepe? piwo „Pełne"), „Nieme kino" czy, uznawana do dziś w plebiscytach, obok pieśni „Dziwny jest ten świat" Czesława Niemena, za polski rockowy utwór wszech czasów „Autobiografia", a Grzegorz Markowski sprowokował widownię do zaśpiewania „Nie-bój się-te-go Ja-ru zels-kie-go". Zaśpiewali! Wydawało się, że przed zespołem otwiera się wielka kariera, być może nie tylko krajowa. Lecz ku rozpaczy fanów, w marcu 1983 r. Zbigniew Hołdys ogłosił decyzję o jego rozwiązaniu, a w roku 1992 rozwiązał go definitywnie.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?

Adam Maciejewski

Polski kapitał na Kaukazie

Od 2014 r. w Armenii działa fabryka polskiej spółki Lubawa. Nawiązanie współpracy z rządem Armenii było możliwe dzięki promocji naszego przemysłu za granicą, wspieranej przez dotacje z UE