Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

Butik: DVD

Grzegorz Benda

The Story of Film: Odyseja filmowa" irlandzkiego reżysera i krytyka filmowego Marka Cousinsa to jedno z najciekawszych filmowych wydarzeń ostatnich lat, będące sensacją filmowych festiwali. Tę subiektywną i bardzo osobistą opowieść o kinie stworzył z setek fragmentów filmowych dzieł i rozmów z takimi osobowościami jak Gus Van Sant, Lars von Trier, Stanley Donen, Roy Andersson, Claire Denis, Bernardo Bertolucci, Robert Towne czy Jane Campion.

Prace nad 15-odcinkowym serialem trwały sześć lat i objęły 12 dekad historii X muzy. Każdy z odcinków ma po 64 minuty, co daje 960 minut projekcji. Rozpoczyna się narodzinami kina („Nowa forma sztuki") i niespodzianką, że w jego początkach najlepszymi scenarzystami były... kobiety. Drugi odcinek („Triumf filmu amerykańskiego") to szalone lata 20.: Charlie Chaplin, Buster Keaton i Erich von Stroheim. Trzeci („Wielcy buntownicy kina na całym świecie") przedstawia złotą erę kina: niemiecki ekspresjonizm, radziecką szkołę montażu oraz francuski impresjonizm i surrealizm, czwarty zaś przenosi nas w lata 30. („Amerykańskie gatunki filmowe i znakomite kino europejskie"), kiedy dźwięk wywrócił wszystko do góry nogami i narodziły się nowe gatunki: komedia screwball, kino gangsterskie, horror, western i musical, a w Anglii objawił się Alfred Hitchcock.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Hubert Kozieł

Czy Podesta zadławi się pizzą?

• SPISKOWA TEORIA WSZYSTKIEGO • Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych były wielkim zwycięstwem zwolenników spiskowej teorii dziejów. Potwierdziły bowiem wiele ich tez

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?