Najnowsza interwencja Uważam Rze

Tu i teraz

Życie na podsłuchu

Leszek Pietrzak

W każdej chwili służby mogą inwigilować każdego z nas. I wcale nie wymaga to zgody sądu

Na jaw wychodzi czarny scenariusz filmów science fiction o Wielkim Bracie. Widać, że scenariusze, które zakładały, iż służby są w stanie podsłuchiwać każdego, zaczynają się ziszczać. Zimno po plecach przebiega! – stwierdził w październiku ubiegłego roku Donald Tusk przy okazji unijnych komentarzy na temat inwigilacji niemieckiej kanclerz Angeli Merkel przez amerykańską agencję NSA.

Jego słowa pasują jak ulał także do polskiej rzeczywistości. Każdy Polak może być dzisiaj w każdej chwili poddany przez służby inwigilacji, nawet o tym nie wiedząc. I wcale nie jest do tego potrzebna zgoda sądu.

Przez telefon i komputer

W dzisiejszych czasach prawie każdy aktywny zawodowo Polak dysponuje telefonem komórkowym. Jest ich w Polsce ponad 40 mln. Właśnie telefon jest podstawowym narzędziem inwigilacji. Telefony GSM działają w taki sposób, że logują się do najsilniejszej stacji bazowej w okolicy. O ile nielegalny podsłuch jest karalny, o tyle dane o lokalizacji telefonu (a więc i jego właściciela) nie są w Polsce chronione. Służby dysponujące np. urządzeniem IMSI-Catcher (nazywanym przez funkcjonariuszy ABW „jaskółką") mogą je skierować na odpowiedni obiekt, by udawało prawdziwą stację GSM i w ten sposób przejmowało połączenia. Dopóki nie udowodni się, że chodzi o podsłuchiwanie, a nie jedynie lokalizację danej osoby, tego typu działania są legalne i powszechnie stosowane przez służby specjalne. Obchodzą one w ten sposób przepisy wymagające zgody na prowadzenie inwigilacji. Polskie służby bez zgody sądu mogą też żądać od operatorów telekomunikacyjnych ujawnienia, kto jest właścicielem danego numeru, z kim się kontaktował, gdzie przebywał (tzw. triangulacja BTS). Ale w praktyce zakres żądanych informacji bywa znacznie szerszy, wręcz nieograniczony.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?

Artur Osiecki

Brexit mobilizuje regiony

Województwa chcą przyspieszyć realizację nowych programów regionalnych zarówno ze względu na zbliżający się przegląd unijny, jak i potencjalne negatywne konsekwencje wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej