Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Genesis I ? prototyp hotelu w kosmosie firmy Bigelow Aerospace

Inwestycje przyszłości

Paweł Łepkowski

Jak mądrze inwestować i powiększać zawartość swojego portfela? Najnowsze badania dwóch amerykańskich tygodników ekonomicznych wskazują, że przyszłość należy do tych przedsiębiorców, którzy nie boją się inwestować kapitału w nietypowe technologie, o których słyszało niewiele osób

Równie przyszłościową inwestycją w opinii ekonomistów „Bloomberga" jest lokata kapitału w nanotechnologie. Doskonalenie materii w skali nano oznacza przełom w medycynie, farmakologii, miniaturyzacji elektroniki, a może nawet w poszukiwaniu nieśmiertelności. Metody tworzenia różnorodnych struktur w skali od 0,1 do 100 nm, czyli na poziomie pojedynczych atomów, wymagają jednak wsparcia ze strony rządów. Takie programy pomocowe powstały już w USA i Japonii. Jak wielka jest skala tego przedsięwzięcia, świadczyć może fakt, że w samym tylko 2006 r. amerykańska Narodowa Fundacja Nauki, Department Energii, NASA, National Institute of Standards and Technology i Agencja Ochrony Rozwoju otrzymały z budżetu federalnego 781 mln USD. Badania w podobnej skali są także finansowane przez rząd Japonii. Tylko dwa laboratoria – NTT Atsugi oraz Fujitu Quantum Electron Devices Laboratory – mogą się poszczycić większymi wynikami niż wszystkie tego typu ośrodki naukowe w Europie.

Inwestowanie w obszar energii odnawialnej i nanotechnologii nie jest ani łatwe, ani bezpieczne. Warto jednak podkreślić, że szczególnie w przypadku nanotechnologii na giełdach światowych funkcjonuje obecnie zaledwie kilka niewielkich spółek o niskim udziale kapitalizacji. Oznacza to, że jest to dziedzina całkowicie niezagospodarowana i może rozwinąć się w najbardziej dochodową i progresywną gałąź gospodarki globalnej.

Wydrukuj sobie samochód

Coraz więcej firm przemysłowych korzysta dzisiaj z drukarek 3D. Zamiast wysyłać projekt do fabryki, każdy planista może tanio i szybko wydrukować prototyp dowolnego urządzenia, które trafi na taśmę produkcyjną. Drukowanie przestrzenne jest jedną z najbardziej rozwojowych technologii przyszłości. Obecne urządzenia wytwarzające trójwymiarowe obiekty będą za kilka lat jedynie starymi archetypami drukarek 3D, jakie powstaną w przyszłości. Powszechność zastosowania drukarek przestrzennych powinna zachęcić inwestorów do lokowania kapitału w technologię „druku" trójwymiarowego.

Równie rozwojowym jest – powiązany z drukowaniem przestrzennym – rynek ludzkich protez. Obecnie generuje on 54 mld dolarów rocznie i rośnie z roku na rok. Pozornie wydawałoby się, że jest to rynek technologii zarezerwowanych tylko dla bardzo specjalistycznych producentów. Jednak prawdopodobieństwo, że będzie się on gwałtownie rozrastał, daje gwarancję, że także mniejsze firmy będą miały udział w lukratywnych zyskach z produkcji ludzkich protez.

Równolegle do przemysłu protezowego przewiduje się gwałtowny postęp w genetyce, która przyjęła na siebie odpowiedzialne zadanie znalezienia lekarstw na najbardziej dokuczliwe choroby nękające ludzkość. Drobni przedsiębiorcy nie muszą jednak inwestować w drogie laboratoria czy zakłady farmakologiczne. O wiele tańsze może być zainwestowanie w produkcję lub dystrybucję zwykłych domowych gadżetów wykorzystujących osiągnięcia genetyki. Jednym z takich urządzeń jest kosztujący ok. 100 dolarów test genetyczny, który służy do gromadzenia informacji genetycznej dla szpitali czy policyjnych banków danych. Taki zestaw służy także do laboratoryjnego sprawdzenia, na jakie choroby dziedziczne jest narażony nasz organizm. Dużym zainteresowaniem klientów cieszy się w ostatnich latach kosztujący 26 dolarów Identigene DNA Paternity Test Kit – zestaw do identyfikacji ojcostwa dziecka.

Ponadto jedną z najprostszych inwestycji w technologie przyszłości może być otwarcie własnej elektrycznej stacji paliwowej. Takich miejsc w USA jest zdecydowanie za mało w stosunku do potrzeb rynku. Już teraz rząd Baracka Obamy stworzył plan fiskalny zachęcający przedsiębiorców do budowy kilku tysięcy takich stacji rocznie. Także w Europie obserwuje się wyraźny deficyt tego typu obiektów, mimo że sprzedaż samochodów elektrycznych w 2013 r. osiągnęła poziom ok. 40 tys. Jak bardzo jest to dochodowa dziedzina świadczyć może fakt, że w ciągu ostatniego roku sprzedaż aut elektrycznych lub hybrydowych wzrosła na naszym kontynencie o prawie 50 proc. w stosunku do 2012 r. Warto podkreślić, że stacje do powolnego, półszybkiego oraz szybkiego ładowania samochodów elektrycznych są stosunkowo prostymi urządzeniami montowanymi na słupie lub na ścianie. Są to więc inwestycje stosunkowo proste w realizacji, tanie i o wysokiej stopie zwrotu.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Intermedia

• MYŚLI I SŁOWA • BEATA SZYDŁO