Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Choc Dzien Kobiet przestal byc swietem obowiazkowym, tego dnia panowie nadal chetnie obdarowuja swoje partnerki kwiatami i upominkami

8 marca... święto handlu

Agnieszka Niemojewska

O kojarzonym z PRL Dniu Kobiet przypomina nam dziś branża reklamowo-handlowa. Bo to przecież doskonała okazja, by po raz kolejny zarobić na okazywaniu uczuć

Co to za święto?

Kobiety miały „swój dzień" już w starożytności. Za pierwowzór Dnia Kobiet przyjąć można obchodzone w starożytnym Rzymie Matronalia. Było to święto przypadające na pierwszy tydzień marca związane z początkiem nowego roku, macierzyństwem i płodnością. Z okazji tego święta mężowie obdarowywali swoje żony prezentami i spełniali ich życzenia.

Od 2000 r. w Polsce z okazji Dnia Kobiet w Warszawie i innych większych miastach odbywają się manify, czyli demonstracje feministek walczących o prawa kobietPoczątki Międzynarodowego Dnia Kobiet wywodzą się z ruchów robotniczych w Ameryce Północnej i Europie. Pierwsze obchody Narodowego Dnia Kobiet odbyły się 28 lutego 1909 r. w Stanach Zjednoczonych, a zapoczątkowane zostały przez Socjalistyczną Partię Ameryki. 8 marca 1908 r. na ulicach Nowego Jorku odbył się marsz 15 tys. pracownic zakładów odzieżowych (upamiętniających z kolei podobny marsz z 1857 r.), domagających się praw politycznych i ekonomicznych dla kobiet. Zainspirowane tym marszem pracownice zakładów odzieżowych, głównie imigrantki, podjęły trzymiesięczny strajk zimą na przełomie 1909 i 1910 r. przeciwko wyzyskującym je właścicielom fabryk, tzw. Powstanie dwudziestu tysięcy. W 1910 r. Międzynarodówka Socjalistyczna w Kopenhadze ustanowiła obchodzony na całym świecie Dzień Kobiet, który służyć miał krzewieniu idei praw kobiet oraz budowaniu społecznego wsparcia dla powszechnych praw wyborczych dla pań. W konferencji udział wzięło ponad 100 uczestniczek z 17 krajów, w tym trzy kobiety po raz pierwszy wybrane do Parlamentu Finlandii. Ustanowienie Dnia Kobiet zostało przyjęte w drodze anonimowego głosowania, bez ustalania dokładnej daty jego obchodów.

19 marca 1911 r. po raz pierwszy Międzynarodowy Dzień Kobiet obchodzono w Austrii, Danii, Niemczech i Szwajcarii. Domagano się prawa kobiet do głosowania i obejmowania stanowisk publicznych, praw kobiet do pracy i szkoleń zawodowych oraz zaprzestania dyskryminacji w miejscu pracy.

W 1917 r. kobiety w Rosji zorganizowały strajki i protesty pod hasłem „chleb i pokój". Cztery dni później abdykował car, a rząd tymczasowy przyznał kobietom prawa wyborcze. Po rewolucji październikowej feministka bolszewicka Aleksandra Kołłontaj przekonała Lenina do ustanowienia tego dnia oficjalnym świętem w Rosji. Stało się tak, ale do 1965 r. był to normalny dzień pracy. Dopiero 8 maja 1965 r. dekretem Prezydium ZSRR Międzynarodowy Dzień Kobiet ustanowiono dniem wolnym od pracy „w celu upamiętnienia zasług kobiet sowieckich w budowie komunizmu, w obronie ojczyzny podczas Wielkiej Wojny Ojczyźnianej, ich heroizm i bezinteresowność na froncie i na tyłach, a także zaznaczyć duży wkład kobiet w umacnianie przyjaźni między narodami i walkę o pokój".

Wielu Polakom Dzień Kobiet kojarzy się z czasami PRL i z wręczanymi wtedy masowo goździkami. Z okazji tego dnia publikowano portrety kobiet różnych sektorów życia gospodarczego – zgodnie z opinią Władysława Gomułki, że „nie ma dziś w Polsce dziedziny, w której kobiety nie odgrywałyby ważnej roli". W zakładach pracy czy szkołach święto obchodzono obowiązkowo. Była to okazja do uzupełniania braków w zaopatrzeniu, dlatego wręczano paniom takie dobra materialne jak rajstopy (nylony!), ręczniki czy kawę (oczywiście odbiór goździka i prezentu należało pokwitować!). Dzień ten, podobnie jak inne uroczystości: Dzień Czynu Partyjnego, Dzień Hutnika, Dzień Drukarza, Dzień Pracownika Przemysłu Spożywczego – według niektórych istniał tylko po to, aby obywatele nie zapomnieli o „przywiązaniu do Państwa Ludowego, miłości do wielkich idei pokoju i socjalizmu". Świadczą o tym chociażby tytuły ówczesnych artykułów: „Kobiety w szeregach ORMO podejmują zobowiązania dla uczczenia swego święta", „Tysiące kobiet stają w szeregach przodowników pracy", „Kobiety uczczą swoje święto wzmożonym współzawodnictwem pracy". Działo się to wszystko zaledwie kilka dekad temu, ale dla współczesnych młodych kobiet brzmi jak abstrakcja. Taki obraz święta – sztywnego i obchodzonego z obowiązku, z całą ideologiczną otoczką tego czasu – do dziś pokutuje w zestawie stereotypów rodem z PRL. A przecież przez wiele lat Dzień Kobiet pełnił też znacznie mniej oficjalną rolę. Dla młodych ludzi był (tak jak teraz Walentynki) okazją do wyznawania uczuć. „Kwiatek dla Ewy" dla wielu panów był pretekstem, by przełamać nieśmiałość (za: Joanna Gacka, www.zycie.senior.pl).

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Intermedia

• MYŚLI I SŁOWA • BEATA SZYDŁO

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?