Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Z powodu infoafery Unia wstrzymala wszystkie dotacje przyznane Polsce na informatyzacje

Kolejna odsłona infoafery

Konrad Glapiak

Ponad 100 mln zł – tyle wynosi suma nieprawidłowości przy przetargach informatycznych zawieranych przez Ministerstwo Sprawiedliwości.

Centralne Biuro Antykorupcyjne skończyło analizę wyników kontroli, jaką przez pół roku prowadzono w resorcie. W efekcie agenci zawiadomili Prokuratora Generalnego o podejrzeniu popełnienia przestępstw polegających na ustawianiu przetargu. – To realizacja tego, co szef CBA Paweł Wojtunik zapowiadał w związku z infoaferą – że będziemy się przyglądać również innym resortom i instytucjom – powiedział PAP rzecznik Biura Jacek Dobrzyński.

Dwie osoby, w tym  były dyrektor departamentu informatyzacji i rejestrów sądowych MS usłyszały już zarzuty. Sprawa dotyczy lat 2009 –2012, czyli czasów, gdy ministrami byli Krzysztof Kwiatkowski i Jarosław Gowin. To zresztą ten ostatni sam zwrócił się do CBA o skontrolowanie przyznanych przez resort zamówień.

Liczne nieprawidłowości już wcześniej wykryto przy przetargach w MSWiA, MSZ, GUS czy Komendzie Głównej Policji. Działania w innych urzędach i resortach są wciąż prowadzone. Sprawa Ministerstwa Sprawiedliwości nie jest bezpośrednio związana z poprzednimi akcjami Biura. Pokazuje jednak jak bardzo narażony na korupcję jest ten sektor. Pierwsze sygnały o ustawianiu przetargów pod dyktando globalnych i rodzimych koncernów, CBA otrzymało już w 2008 r. Dwa lata później wszczęto oficjalne śledztwo, a pod koniec 2011 r. doszło do pierwszych zatrzymań. Obecnie zarzuty usłyszało już kilkudziesięciu urzędników i menedżerów branży IT. Skala korupcji jest tak duża, że Unia Europejska wstrzymała wszystkie dotacje przyznane Polsce na informatyzację. Chodzi o kwotę 2 mld zł.

Działania służb i prokuratury mają jeszcze jeden skutek poza stawianiem zarzutów i zamykaniem skorumpowanych urzędników. Przetargi, przy których wykryto nieprawidłowości, mogą zostać wkrótce unieważnione. To szansa dla innych, nieskażonych łapówkarstwem firm, by zdobyć lukratywne kontrakty. Pierwszy proces – przed warszawskim sądem okręgowym – już się toczy. Powództwo o unieważnienie wartego 70 mln zł kontraktu przyznanego spółce IBM przy tworzeniu bazy PESEL 2 wytoczył prezes Urzędu Zamówień Publicznych.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Anna Czyżewska

O wynagrodzeniu bez tabu

Zdecydowana większość pracowników uznaje, że rozmowę o podwyżce powinien zainicjować szef. Polacy nie są mistrzami negocjacji. Strategia biznesowej polemiki to wizytówka przedsiębiorcy

Hubert Kozieł

Czy Podesta zadławi się pizzą?

• SPISKOWA TEORIA WSZYSTKIEGO • Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych były wielkim zwycięstwem zwolenników spiskowej teorii dziejów. Potwierdziły bowiem wiele ich tez