Najnowsza interwencja Uważam Rze

Historia

Polski Rockefeller za Uralem

Krzysztof Jóźwiak

Alfons Koziełł-Poklewski nie trafił na Syberię w kajdanach. Wyjechał tam z własnej woli i zrobił oszołamiającą karierę finansową. Część majątku przeznaczył na pomoc dla polskich zesłańców

Polski „cesarz Syberii", bo również takim mianem nazywano Poklewskiego, założył także kilkadziesiąt żłobków, szpitali, szkół, jadłodajni (m.in. w 1868 r. bezpłatną stołówkę dla ubogich w Tobolsku, pomagającą głównie zesłańcom postyczniowym) oraz sierociniec w Omsku.

Syberia – ziemia obiecana

Sukces, jaki odniósł Alfons Koziełł-Poklewski, był szczgólnie spektakularny. Ale Polaków, dla których Syberia okazała się prawdziwą ziemią obiecaną i którzy dorobili się tam wielkich majątków, było znacznie więcej. Ignacy Sobieszczański, ukończywszy w 1905 r. Instytut Inżynierii w Petersburgu, bez grosza przy duszy ruszył na Syberię szukać złota. Cennego kruszcu co prawda nie znalazł, ale w górach wokół Bajkału odkrył bogate pokłady węgla i miedzi. Wybudował tam kopalnie i podobnie jak Poklewski szybko dorobił się milionów. W swoich firmach także chętnie zatrudniał Polaków, a w Irkucku postawił dla siebie typowy polski dwór szlachecki. Na górnictwie fortunę zbił także kolejny dobrodziej polskich zesłańców, Zachary Cybulski, który z czasem został nawet prezydentem miasta Tomska. Z kolei rodzina Zawadowskich zbudowała na Syberii prawdziwe imperium handlowe. Dzięki nim w wielu zauralskich miasteczkach można było natknąć się na tzw. warszawskije magaziny – sklepy, gdzie sprzedawano towary sprowadzane z Polski.

To właśnie o tych polskich przedsiębiorcach, inżynierach, naukowcach, odkrywcach, a nawet zwykłych robotnikach i chłopach, których los zagnał na daleką Syberię, pisał Ksawery Pruszyński w książce „Noc na Kremlu": „Jeżeli Niemcy uważają, że wkład ich narodu w naszą cywilizację jest duży, to jest on przecież niczym w porównaniu z wkładem polskim w kraju za Uralem. To nasz inżynier budował tam drogi i koleje wytyczał, i skarby kruszców odkrywał, i ziemiami zarządzał, i przedsiębiorstwa handlowe zakładał, i szkoły wznosił. (...) Mało który naród świata (...) zdobył się na tak wielki wysiłek cywilizacyjny, jak zniewolona Polska na niepolskiej Syberii. Nie trzeba głębiej patrzeć, w tych krajach żywa jest jeszcze pamięć tej polskiej cywilizacji".

1 2 3 4
Następna

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Intermedia

• MYŚLI I SŁOWA • BEATA SZYDŁO