Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

Mistrzostwa Polski Match Play 2012 rozegrano na polu golfowym Sierra Golf Club w okolicach Wejherowa

Golfistą być!

Grzegorz Benda

Podobno prawdziwi golfiści idą do pracy, aby się zrelaksować. Może zatem warto zainteresować się grą w golfa? Choćby po to, by nasza praca stała się relaksem i przyjemnością. Istnieje jednak bardzo poważne ryzyko, że to golf stanie się najważniejszy

Historia tej gry ma swe początki dawno temu, ale trudno ustalić konkretną datę jej powstania, jak i miejsce jej pochodzenia. Na pomysł pierwszej rywalizacji we wbijaniu czymś „kulki do dołka" mógł przecież wpaść każdy i gdziekolwiek. Taką grę znali już starożytni Celtowie, wzmianki o podobnej pojawiły się w XI w. w Chinach, a w średniowiecznej Europie istniało kilka gier, które polegały na uderzaniu małej piłki kijami do celu. Jedną z nich była pallemaille, w której używano drewnianych kijów i drewnianej piłki, starając się tak ją uderzać, by doleciała do obranego celu. Gra dotarła w XVII w. do Anglii i tak bardzo się spodobała, że w Londynie zbudowano specjalne dla niej miejsce zwane do dzisiaj... Pall Mall. Belgowie grali w chole, a gra toczyła się na dużych otwartych przestrzeniach. Metalowym kijem w kształcie łyżki należało trafić do odległego celu, wykonując jak najmniejszą liczbę uderzeń. Brzmi znajomo? W Holandii z kolei grano w colf, głównie w miastach i, co ciekawe, na lodzie.

Na greenie historii

Społeczeństwo Szkocji twierdzi, że golf wywodzi się właśnie z ich kraju, co potwierdzać ma fakt, że tym, który jako pierwszy (w 1457 r.) wydał edykt... zabraniający gry w golfa swoim poddanym był król Szkocji Jakub IV. Był to akt usprawiedliwiony, gdyż był to okres wojny z Anglią i zdaniem króla należało się wprawiać w strzelaniu z łuku, a nie tracić czas na uderzanie kijem golfowej piłki. W 1502 r. król zniósł ten zakaz i sam zaczął grać w golfa, dokonując pierwszego (udokumentowanego) zakupu kijów, które osobiście zamówił u rzemieślnika zajmującego się wyrobem łuków. W roku 1552 zbudowano pierwsze pole golfowe w St. Andrews. Istnieje do dnia dzisiejszego. W 1860 r. w Prestwick Golf Club (w Szkocji oczywiście) odbył się pierwszy turniej Open Championship, a zwycięzcą został Szkot Willie Park.

Gra w golfa cieszyła się ogromną popularnością, zwłaszcza wśród arystokracji i głów koronowanych, a pierwszą kobietą, która zagrała w golfa, była w 1567 r. królowa Szkocji Maria Stuart. W roku 1754 The Royal and Ancient Golf Club z St. Andrews opracował pierwsze podstawowe reguły golfa. Sformułowano m.in. zasady wymiany piłki podczas gry czy usuwania drobnych naturalnych przeszkód leżących w odległości nie większej niż długość golfowego kija. Do dnia dzisiejszego obowiązuje w zbliżonej formie 10 z 13 ustalonych wtedy reguł. Do roku 1897 w zasadzie każdy klub golfowy wydawał własne reguły gry, które różniły się znacznie między sobą. Kiedy pod koniec XIX w. powstało Amatorskie Stowarzyszenie Golfowe w USA, doszło do jeszcze większych różnic w przepisach między USA a kontynentem europejskim. Mimo to golf był w programie Igrzysk Olimpijskich w roku 1900 i 1904. Wreszcie w 1952 r. zdecydowano o ujednoliceniu zasad.

Poza wyspami brytyjskimi pierwszymi klubami golfowymi były: South Carolina Golf Club w Charleston powstały w 1786 r., Calcutta Golf Club założony w 1829 r. i utworzony w 1842 r. Klub w Bombaju. Pierwszy klub w Ameryce Północnej założono w 1873 r. w Montrealu, w 1871 r. otwarto klub w Nowej Zelandii, w 1885 r. w Południowej Afryce (Royal Cape w Kapsztadzie), a w 1891 r. w Australii (Royal Melbourne). Pierwszy klub golfowy w kontynentalnej Europie powstał we Francji w 1856 r.

Rozgrywany corocznie w lipcu British Open jest obecnie jednym z czterech najważniejszych rozgrywanych turniejów na świecie. Ich ranga odpowiada tenisowym turniejom wielkoszlemowym. Pozostałe z tej czwórki to czerwcowe US Open (rozgrywany od 1895 r. w Newport), US PGA Championship (po raz pierwszy w 1916 r.) odbywające się w sierpniu oraz najmłodszy – US Masters, rozgrywany od 1934 r. w kwietniu i jedyny, który odbywa się co roku na tym samym polu Augusta National w Atlancie.

W Europie jest dziś około 6 500 pól golfowych i ponad 4 mln golfistów. Na całym świecie w golfa gra około 160 mln ludzi. W samych Stanach Zjednoczonych liczba deklarujących grę w golfa przekracza 40 milionów. Co roku wytwarza się na świecie około miliarda piłek golfowych. Na naszym globie uprawiają go większe rzesze niż piłkę nożną czy tenis.

Poprzednia
1 2 3

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Edyta Żyła

Doradzą i przeszkolą

Znaczna część unijnych pieniędzy trafia do doradców, którzy pomagają zakładać firmy lub je rozwijać. Przedsiębiorcy mogą więc liczyć na bezpłatne szkolenia, wsparcie doświadczonych mentorów albo pomoc w przygotowaniu strategii marketingowej