Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Więcej pracy, mniej zakupów

Edyta Hołdyńska

Nie zmienia to jednak faktu, że według badań, Polacy mają nadzieję, że w krótkim czasie w naszym kraju miejsc pracy zacznie przybywać. Mimo to jedna na cztery osoby przewiduje, że sytuacja zmieni się na gorsze. Pięć na sto ankietowanych spodziewa się radykalnego pogorszenia stanu krajowego rynku pracy. Ponad połowa respondentów była zdania, że w ciągu roku sytuacja na rynku pracy się nie zmieni.

Jednocześnie nadal w złej sytuacji na rynku pracy są młodzi, nawet absolwenci szkół wyższych. Jak wynika z raportu Gumtree Aktywni + „Młodzi Polacy na rynku pracy 2014”, mniej niż połowa pracujących studentów i absolwentów wykonuje pracę zgodnie z wyuczonym zawodem. Co druga osoba uważa, że dyplom ukończenia szkoły wyższej nie wpłynął na jej obecną sytuację na rynku pracy. 28 proc. studentów i absolwentów uczelni nigdzie nie pracuje i nie odbywa żadnej praktyki lub stażu. Tylko 31 proc. spośród tych pracujących ma umowę o pracę. Zarobki ponad połowy z nich kształtują się na poziomie 0,5–2 tys. zł.

Jak zauważa prof. Izabela Grabowska-Lusińska, socjolog rynku pracy, wykształcenie wyższe przestało być już dobrem luksusowym na rynku pracy. – Co piąta osoba ma w Polsce dyplom wyższej uczelni, z czego aż 63 proc. dyplom magistra, co jest jednym z najwyższych poziomów na świecie. Dlatego pracodawcy podnoszą wyżej poprzeczkę dla obecnych dwudziestoparolatków – mówi Grabowska-Lusińska.

1 2
Następna

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy