Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Skarbówka wkracza w XXI wiek

Edyta Żyła

Lepiej późno niż wcale – tak skwitować można zmiany, jakie obejmą od 11 maja urzędy skarbowe. Od tego dnia podatnicy będą mogli komunikować się z nimi za pośrednictwem poczty elektronicznej.

Oznacza to, że będziemy musieli uważnie studiować korespondencję mailową i czasami zaglądać do spamu. Ważne bowiem, by nie przeoczyć dotyczącej nas informacji. Zgodnie z nowelizacją ordynacji podatkowej, urzędy będą mogły mailem przesyłać wszelkie decyzje czy interpretacje przepisów podatkowych, a także wzywać do złożenia zeznań. Pominięcie więc tej jakże ważnej korespondencji oznaczać może poważne kłopoty.

Aby otrzymywać tego rodzaju korespondencję drogą online, podatnik musi wyrazić na to zgodę. O wyrażenie woli w tej sprawie zapyta go urząd. W sytuacji, gdy decyzja będzie na tak, wszelka korespondencja przesyłana będzie elektronicznie, a zmiana tej sytuacji będzie mogła nastąpić dopiero wtedy, gdy adresat oficjalnie wyrazi inne stanowisko. Wszyscy, którzy chcieliby jak najszybciej dostosować się do nowych zasad, nie muszą czekać na powiadomienie urzędu, tylko sami mogą o taką usługę zawnioskować.

Co się stanie, jeśli zgodzimy się na e-doręczenia, a potem zignorujemy urzędową korespondencję? Skarbówka powtórzy wtedy przesłanie wiadomości, ale ponowne jej nieprzyjęcie będzie już brzemienne w skutkach – urząd po 14 dniach od przesłania informacji po raz pierwszy uzna przekazywaną mailem korespondencję za doręczoną. Zasady te przypominać będą więc dotychczasową praktykę doręczeń pocztowych.

Nowelizacja ordynacji podatkowej to dobra wiadomość dla przedsiębiorców, którzy i tak spędzają w urzędach bardzo dużo czasu. Obciążeni licznymi obowiązkami informacyjnymi o prowadzonej działalności, usprawnienie sposobu komunikowania się z urzędem skarbowym przyjmują więc z dużą ulgą.

Bardzo pomocne okaże się też niewątpliwie umożliwienie wglądu przez internet do całości dokumentacji danej sprawy. Oznacza to, że zarówno sam zainteresowany, jak i jego pełnomocnik, nie będą musieli wystawać w kolejkach w urzędach, żeby skopiować akta danej sprawy, ale zapoznają się z nimi, siedząc w fotelu w swoim gabinecie.

To nie jedyna zmiana, jaka powinna ucieszyć podatników – Ministerstwo Finansów nosi się też z zamiarem wprowadzenia tańszych i szybszych metod upominania się o zaległe podatki – poprzez maile i sms-y. Jednak na te uregulowania przyjdzie nam jeszcze poczekać. ejż

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Adam Maciejewski

Polski kapitał na Kaukazie

Od 2014 r. w Armenii działa fabryka polskiej spółki Lubawa. Nawiązanie współpracy z rządem Armenii było możliwe dzięki promocji naszego przemysłu za granicą, wspieranej przez dotacje z UE