Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

MF bierne w sprawie nielegalnego hazardu online

Krzysztof Galimski

Przestępcze podziemie niemal całkowicie opanowało polski rynek hazardu w internecie. Szara strefa to aż 97,5 proc. obrotów branży, której wartość szacuje się nawet na 5 mld zł rocznie. Właścicieli nielegalnych stron nie odstraszają zapisane w ustawie kary. Gdy już dochodzi do procesu, to wyroki są wręcz śmiesznie – nakazuje się zapłatę grzywny w wysokości kilku tysięcy zł. Rozwiązaniem mogłoby być blokowanie odpowiednich serwerów, ale na to Ministerstwo Finansów nie chce się zgodzić.

Podczas poświęconego m.in. nielegalnemu hazardowi w internecie posiedzenia Sejmowej Komisji Sportu wiceminister finansów Jacek Kapica stwierdził, że administracyjne blokowanie stron nie jest możliwe, ponieważ polskie społeczeństwo sprzeciwia się takim rozwiązaniom. Tymczasem przeprowadzone w marcu 2014 r. przez Millward Brown badanie dotyczące stosunku Polaków do nielegalnego hazardu w internecie nie pozostawia żadnych wątpliwości – chcemy chronić dzieci przed hazardem w sieci. Przytłaczająca większość – aż 96 proc. – badanych opowiedziała się za ochroną niepełnoletnich przed tym zagrożeniem. Większość Polaków (75 proc. badanych) jest przekonana, że nielegalne strony hazardowe powinny być blokowane, a zająć się tym powinny organy państwa (77 proc. badanych).

„Na bieżąco analizowane są badania z zakresu gier hazardowych online. Badania przeprowadzane przez instytuty badawcze stanowią istotne źródło informacji, które pośrednio wpływają na kształt polityki gier hazardowych w Polsce” – zapewnia Biuro Prasowe Ministerstwa Finansów. Czy jednak MF ma zamiar cokolwiek zmienić? Odpowiedź resortu jest co najmniej dwuznaczna: „Opinie i raporty stanowią istotne źródło informacji, jednak nie można zapominać, że Minister Finansów zobligowany jest to przeciwdziałania negatywnym skutkom uprawiania gier hazardowych, dlatego też, kształtując politykę hazardową w Polsce, Ministerstwo Finansów uwzględnia wiele czynników, w tym opinie społeczne i raporty instytutów badawczych” – napisało ministerstwo. Na naszą prośbę o wyjaśnienie, czy jakiekolwiek prace w zakresie zmiany ustawy rzeczywiście się odbywają, stwierdził, że nie, gdyż badania nie powinny być „wyłączną podstawą do rozpoczęcia przez ministra finansów prac legislacyjnych”.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Wojciech Romański

W smoczym kręgu

Andrzej Sadowski

Wolność tak, ułatwienia nie

• RAZ POD WOZEM, RAZ POD WOZEM • Dopóki rządzący w Polsce będą mówić o ułatwieniach i ulgach dla przedsiębiorców, a nie o przywróceniu wolności gospodarczej, dopóty nie wybijemy się na ekonomiczną niepodległość