Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Przędsiębiorcy portret własny

Edyta Żyła

Nie chorują, nie jeżdżą na wakacje, pracują średnio 50 godzin tygodniowo. Ich działania kontroluje aż 50 urzędów, a system podatkowy, w którym działają, należy do najbardziej nieprzyjaznych na świecie

Tomasz trzy lata temu stracił pracę w korporacji i wspólnie z przyjacielem założył firmę produkcyjną. Osiągnął sukces, dobrze zarabia, zatrudnia pracowników. Niektórzy zazdroszczą mu posiadania firmy, tego, że mu się powiodło. To powodzenie i niemały jak na polskie warunki majątek nie spadł jednak Tomaszowi z nieba.

Wstaje o 6 rano, kiedy cała rodzina jeszcze śpi. Krótkie śniadanie, godzina przy komputerze. Tylko wtedy może spokojnie popracować, bo jeszcze nie dzwonią telefony. O 8 rano wyjeżdża do biura. Organizacja pracy i spotkania z klientami to tylko część jego obowiązków. Nie ma dnia, żeby nie musiał dopełniać rozmaitych formalności, które narzuca na niego państwo. Czuwanie nad księgowością to wierzchołek góry lodowej. Dochodzą do tego liczne kontrole ze strony instytucji zajmujących się jego branżą, a także problemy z uzyskaniem niezbędnych decyzji administracyjnych, koniecznych do prowadzenia nowych inwestycji. Do codziennych obowiązków dochodzą więc kontakty z kancelariami prawnymi, a często też wizyty w sądach. Tomasz kończy dzień, kiedy jego dzieci dawno już śpią. Wraca do domu po 22. Rzadko choruje, a jeśli nawet, to i tak na ogół musi pojawić się w biurze.

Czy tak da się żyć? Większość osób, które pracują na etatach i o godzinie 16 zabierają się do mycia kubka po kawie, odpowie pewnie, że nie. Ale każdy, kto zdecydował się na własny biznes, wie, że życie Tomasza nie należy do wyjątków, a jest wiernym odbiciem jego własnego.

Urlop? To nie dla nich

Jak wynika z danych GUS, ponad 30 proc. polskich przedsiębiorców pracuje średnio 50 godzin tygodniowo. Problem dotyczy głównie właścicieli mikro i małych firm, które zatrudniają najczęściej kilku pracowników. Wiele dodatkowych obowiązków, na przykład związanych z księgowością, muszą wykonać samodzielnie. Dodatkowo ciągle zmieniające się prawo wcale im tego nie ułatwia.  Jeśli dodać do tego częste kontrole i trudności w uzyskaniu terminowej zapłaty faktur, rysuje nam się obraz przeciętnego, polskiego przedsiębiorcy.

Jak wynika z najnowszych badań, przeprowadzonych przez Dom Badawczy Maison na zlecenie Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, aż 31 proc. przedsiębiorców nie było w ubiegłym roku na wakacjach, a 18,8 proc. odpoczywało przez mniej niż 7 dni w roku. Jedynie 2,4 proc. mogło przeznaczyć na wakacje ponad 31 dni. Dzieje się tak niezależnie od branży – nie stwierdzono żadnych specjalnych różnic między firmami handlowymi, produkcyjnymi czy usługowymi.

Wszystko to dowodzi, że przedsiębiorcy są jedną z najciężej pracujących grup społecznych w Polsce. Jakie są tego przyczyny? – Głównym problemem jest oczywiście rynek i konkurencja, ale jest on potęgowany przez  nadmiar biurokracji – mówi w rozmowie z „Uważam Rze” Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. – Według Banku Światowego przeciętnie polski przedsiębiorca na wypełnianie obowiązków informacyjnych poświęca osiem tygodni – podkreśla.

Jak dodaje, Ministerstwo Gospodarki przeprowadziło specjalną analizę, z której wynika, że polski przedsiębiorca ma… 3712 obowiązków informacyjnych. – Ministerstwo powołało komisję, która miała to ograniczyć – mówi prezes Kaźmierczak. – I ograniczyła o, uwaga, osiem. Jeśli się popatrzy na rząd Australii, który jednego dnia uchylił dziesięć i pół tysiąca ustaw i rozporządzeń związanych z działalnością gospodarczą, to wyłania nam się dość mizerny efekt – podsumowuje.

Jak podkreśla, według badań prowadzonych przez ZPP, które mają wskazywać największe pozarynkowe problemy przedsiębiorców, zawsze na pierwszym miejscu pojawiają się wysokie pozapłacowe koszty zatrudniania pracowników. Jest to bariera, która wielu firmom wręcz uniemożliwia zatrudnienie dodatkowych osób. Niektórym mikroprzedsiębiorcom bardziej opłaca się zrezygnować z części zleceń, niż ponosić koszty zatrudnienia pracownika.

Poprzednia
1 2 3

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Andrzej Sadowski

Wolność tak, ułatwienia nie

• RAZ POD WOZEM, RAZ POD WOZEM • Dopóki rządzący w Polsce będą mówić o ułatwieniach i ulgach dla przedsiębiorców, a nie o przywróceniu wolności gospodarczej, dopóty nie wybijemy się na ekonomiczną niepodległość

Intermedia

• MYŚLI I SŁOWA • BEATA SZYDŁO