Najnowsza interwencja Uważam Rze

Tu i teraz

Lewy dymek z papierosa

Janina Blikowska, Marek Kozubal

W Polsce działa obecnie co najmniej 12 nielegalnych wytwórni papierosów Janina Blikowska, Marek Kozubal

Złapani na gorącym uczynku

Jak wynika z danych resortu finansów, w zeszłym roku wszystkie służby w Polsce przejęły ponad pół miliarda sztuk papierosów. Najwięcej służba celna (372 mln sztuk) oraz policja (63 mln). Celnicy rekwirowali głównie papierosy z przemytu, choć nie tylko.

Nielegalną fabryczkę papierosów zlikwidowali w październiku funkcjonariusze łódzkiej służby celnej i CBŚ. Funkcjonariusze  podejrzewali, że w jednym z domów jednorodzinnych w łódzkiej dzielnicy Teofilów działa nielegalna wytwórnia. Policyjna akcja zaczęła się w momencie, gdy dwóch mężczyzn produkowało papierosy. Okazało się, że dom, w którym działała fabryka, był specjalnie wynajęty i przystosowany do potrzeb nielegalnego procederu. W kuchni na parterze ustawiono maszynę służącą do nabijania gilz papierosowych, zaś w pokojach na piętrze urządzono suszarnię tytoniu. Rozrzuconą na podłodze krajankę tytoniową podsuszano za pomocą grzejników turystycznych. Policja ustaliła, że  wytwórnia działała od miesiąca, a produkcja odbywała się przez pięć dni w tygodniu. Celnicy przypuszczają, że sprawcy mogli wyprodukować dziennie ponad 100 tys. sztuk nielegalnych papierosów. Funkcjonariusze przejęli 14 tys. sztuk gotowych papierosów i 130 kg tytoniu przygotowywanego do przetworzenia, a także gilzy papierosowe i kartony na gotowe wyroby. Zabezpieczono też maszynę do produkcji papierosów oraz gotówkę: 3 tys. zł. Wartość przejętego towaru przekracza 170 tys. zł. Dwóch zatrzymanych mężczyzn usłyszało zarzuty przestępstwa karnego skarbowego. Obaj w przeszłości byli notowani za obrót nielegalnymi wyrobami akcyzowymi. Teraz grozi im wysoka grzywna lub do dwóch lat więzienia.

Celnicy od kilku lat walczą z przemytem papierosów. Wzmocnili wschodnią granicę, pilnuje jej więcej funkcjonariuszy. W izbach celnych w Olsztynie, Białymstoku, Białej Podlaskiej i Przemyślu powołano pełnomocnika szefa służby celnej do spraw koordynacji działań. Poza tym celnicy dostali urządzenia RTG do prześwietlania samochodów czy transportów kolejowych. Mają też detektory przemytu i inny sprzęt do prowadzenia rewizji celnych. Częściej wykorzystywane są też psy do wykrywania przemycanych papierosów. Według resortu finansów pozwoliło to na zwiększenie skuteczności wykrywania prób przemytu, a efekty działań polskich służb w zakresie skutecznego zwalczania przemytu papierosów plasują nasz kraj w ścisłej czołówce państw członkowskich Unii Europejskiej. Jak informuje Ministerstwo Finansów, widać przesunięcie głównego strumienia napływu nielegalnych papierosów na obszar celny Unii Europejskiej na południe Europy. W 2013 r. szara strefa na rynku papierosów wyniosła w Polsce ok. 14 proc. i była najniższa w regionie.

Podatkiem w susz

W połowie kwietnia minister finansów Mateusz Szczurek przedstawił nowy pakiet działań podatkowych. Znalazły się w nim także zapisy dotyczące zwalczania szarej strefy w obrocie wyrobami tytoniowymi. W latach 2011–2013 szara strefa się rozszerzała. W roku 2011 r. zajęto 240,3 tony suszonych liści tytoniu, w 2012 r. – ok. 245,5 tony,
a w 2013 r. – 600,8 tony, co odpowiada ok. 240 mln sztuk papierosów w 2011 r., 245 mln sztuk w 2012 r. oraz 600 mln sztuk w 2013 r. Ministerstwo zapewnia, że w celu przeciwdziałania rozwojowi nielegalnej produkcji wyrobów tytoniowych oraz poprawienia ściągalności akcyzy od tych wyrobów wprowadzono rozwiązania prawne, które umożliwią monitorowanie obrotu suszem tytoniowym i zwiększą skuteczność zwalczania nieewidencjonowanego obrotu tym surowcem.

Od początku roku wprowadzono regulacje, które obejmują podatkiem akcyzowym susz tytoniowy, który wcześniej nie był opodatkowany.  Ponadto planuje się opodatkowanie wytwarzania papierosów przy użyciu udostępnianych m.in. w miejscach sprzedaży detalicznej maszyn do automatycznego nabijania gilz papierosowych. Nowe rozwiązanie ma wejść w życie na początku 2015 r.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy