Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Samoobrona biznesu

Tomasz Teluk

Każda firma może skutecznie dbać o swoje interesy, monitorując zmiany w prawie, reagując na modyfikacje przepisów, a nawet zawczasu postulując dostosowanie regulacji do własnych potrzeb

Ponad 90 proc. stanowionego dziś prawa powstaje w Brukseli, a na twoje miejsce jako przedsiębiorcy czyha rzesza konkurentów i wielkich firm, które chcą cię wyprzeć rynku. Bądź czujny i aktywny. W przeciwnym razie możesz podzielić los tysięcy firm, które wypadły z obiegu, bo przespały zmianę warunków prowadzenia biznesu i nie były w stanie szybko dostosować się do nowych wymogów.

Wiele lat temu, gdy wszyscy Polacy uwierzyli, że mogą mieć w końcu wymarzone mieszkanie, a banki udzielały kredytu każdemu, kto miał głowę, dwie ręce i nogi, pieniądze płynęły strumieniem z banków do kieszeni klientów i z kieszeni klientów do deweloperów. Sęk w tym, że najlepiej wiodło się małym placówkom wyspecjalizowanym w udzielaniu kredytów denominowanych we frankach szwajcarskich. Frank był wtedy tani jak barszcz, a kredyt w walucie – kilkakrotnie tańszy od złotówkowego.

Nie spodobało się to największym pięciu bankom, które miały nadwyżki narodowej waluty i już wtedy kombinowały, jak wszystkich klientów z rynku zapędzić do siebie. Zaangażowały więc organizację zrzeszającą banki, która wymusiła na nadzorze finansowym wydanie rekomendacji o zakazie udzielania kredytów w walutach.

Wśród konkurencji zawrzało. Mniejsze instytucje zareagowały jednak błyskawicznie. W kilku profesjonalnych instytutach spraw publicznych zamówiły analizy, jak to wpłynie na rynek. W badaniach opinii publicznej zapytały konsumentów, co o tym sądzą. Postarały się też o opinię ekonomistów z zagranicy. Okazało się, że każdy klient, który będzie musiał się zadłużyć w złotówkach, zapłaci za kredyt więcej o tyle, ile kosztuje wyposażenie kuchni i łazienki. Dodatkowo wykazano, że nowe przepisy w jawny sposób ograniczają wolność gospodarczą. Nadzór na kilka lat wycofał się z regulacji.

Nie zawsze jednak przedsiębiorcy reagują na czas. Ostatnio najwyraźniej przespali sprawę, czego dowodem jest zakaz sprzedaży żywności wędzonej w sposób tradycyjny. Nasi przedsiębiorcy nie wiedzieli, że szykuje się taka zmiana w prawie, podyktowana zmieniającymi się normami europejskimi, nie spodziewali się, że zostanie wprowadzona tak szybko, a co najgorsze – zupełnie nie wiedzieli, jak na to wszystko zareagować.

Efekt jest taki, że przedsiębiorczy Łotysze mogą nadal wędzić swoje ryby w tradycyjny sposób, a polski rynek przejmą zagraniczne firmy dodające do mięsa chemiczny aromat o smaku wędzonki oraz wielkie koncerny spożywcze, których produkty mają imitować żywność, do jakiej jesteśmy przyzwyczajeni od stuleci!

Trudno o bardziej rażący przykład nieporadności. Dlatego poniżej radzimy, w jaki sposób walczyć o swoje na stale zmieniającym się rynku i jak reagować na pomysły złych regulacji.

1. Monitoruj zmiany

Jeśli nie chcesz być zaskakiwany zmianami w branży, w której funkcjonuje twoja firma, musisz trzymać rękę na pulsie. Rozczarujemy cię – nie oznacza to śledzenia wieczornych wiadomości. Media głównego nurtu zwykle informują o sprawie, gdy jest już za późno. Musisz czytać specjalistyczną prasę, także w internecie, i wsłuchiwać się w wieści z Brukseli. Wymieniaj się informacjami i śledź trendy. Nie ignoruj sygnałów ostrzegawczych i pamiętaj, że wszelkie zmiany w prawie przygotowuje się lata przed wcieleniem ich w życie.

2. Zapisz się do związku branżowego

Razem raźniej. Jeśli nie masz czasu sam dbać o swoje o interesy albo nie stać cię na to, by zlecić komuś monitorowanie kwestii, które są kluczowe z punktu widzenia twojego biznesu, zapisz się do związku branżowego albo stowarzyszenia skupiającego firmy podobne do twojej. Jest to o tyle dobre rozwiązanie, że oszczędza koszty i umożliwia dostęp do wielu usług dodatkowych (takich jak doradztwo, uczestnictwo w konferencjach czy misjach handlowych), a ponadto w razie działań legislacyjnych związek ma większą siłę oddziaływania niż pojedynczy petent.

Poprzednia
1 2 3

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Wojciech Romański

W smoczym kręgu

Ewa Bednarz

Kredyt z plastiku

Tylko część banków decyduje się na wydawanie przedsiębiorcom kart kredytowych. Znacznie chętniej oferują im dużo kosztowniejsze karty obciążeniowe