Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Kierowanie to trwanie, przywództwo to zmiana

Rafał Otoka-Frąckiewicz

Z Dariuszem Niedzieskim, coachem, trenerem biznesowym i właścicielem firmy doradczej Co &Me rozmawia Rafał Otoka-Frąckiewicz

Czyli żeby dziś zostać liderem, trzeba być w poprzek rzeczywistości?

Nie stajesz się liderem dlatego że jesteś w poprzek rzeczywistości, ale nie będziesz nigdy liderem, jeżeli nie będziesz miał w sobie gotowości do zakwestionowania tej rzeczywistości – wtedy, kiedy będzie taka potrzeba. Jak sobie popatrzymy, nie tylko w Polsce, ale również w innych krajach, i to zwłaszcza w branży informatycznej, na wielkich liderów tej branży, możemy u nich zauważyć pewną niemiejętność budowania satysfakcjonujących relacji społecznych. Pewnie bym przesadził, gdybym powiedział, że w 100 procentach. Natomiast każdy z nich jest zorientowany na sukces, dąży do określonego celu. Tak być powinno.

Skąd nagły boom na trenerów biznesu? Gates, Jobs ich nie potrzebowali. Ba, nie pokończyli studiów.

Pozwolę sobie użyć metafory militarnej. Kiedyś armie liczyły po setki tysięcy ludzi, którzy spotykali się w okopach i wystarczało po jednym łebskim gościu z każdej ze stron, żeby tym zarządzać.

No i paru typów, którzy gonili tłuszczę pałami, żeby z tym okopów wyszła.

Powiedzmy, że oni żadnej nowej wartości nie wnosili. Ale wyobraźmy sobie, że każdy z żołnierzy cały czas czeka na decyzję głównodowodzącego. Jaki będzie efekt? Dziś decyzyjność przenosi się na grupę siedmioosobową, w której każdy musi wiedzieć, co ma robić.

Jest jeszcze jeden istotny element, o którym już wspominaliśmy, czyli szkolnictwo. Dziś kształci się nikomu niepotrzebnych pracowników! Jednocześnie – z tego, co wiem – 70 proc. zawodów, które będą niezbędne za cztery lata, jeszcze w tej chwili nie istnieje, trudno więc dla nich kształcić. Nic dziwnego, że ludzie chcą się doskonalić „na szybko”, w pojawiających się co rusz zawodach, a rodzice decydują się na kształcenie swoich dzieci w domu – to jakoś specjalnie negatywnie nie odbija się na nich, oczywiście, poza problemami z budowaniem właściwych relacji społecznych.

Chińczycy zdiagnozowali ten problem i zlikwidowali politykę jednego dziecka. Rodzeństwo jest ich zdaniem wystarczające, by nauczyć się współpracy i więzi społecznych.

Tak, ale rodzina opiera się na doświadczeniach pokoleń, a tymczasem one często nie przystają do dzisiejszych realiów. Na przykład kult etatu. Jeśli ktoś, kto właśnie zaczyna karierę zawodową, myśli, że do końca życia będzie pracować w danej firmie czy branży, to grubo się myli.

1 2 3
Następna

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Ewa Bednarz

Kredyt z plastiku

Tylko część banków decyduje się na wydawanie przedsiębiorcom kart kredytowych. Znacznie chętniej oferują im dużo kosztowniejsze karty obciążeniowe

Intermedia

• MYŚLI I SŁOWA • BEATA SZYDŁO