Najnowsza interwencja Uważam Rze

Świat

Zachod slonca nad uwielbianym przez turystow Meczetem Sultana Ahmeda, zwanym tez Blekitnym Meczetem

Półksiężyc nad Bosforem

Agnieszka Niemojewska

Feeria barw, smaków i zapachów, tygiel kultur i narodów na styku Azji i Europy. Zwierciadło historii: serce Bizancjum, Nowy Rzym, Konstantynopol... Stambuł

Nieco inaczej sprawa wygląda z autobusami. Aby wejść do nich, należy mieć bilet lub elektroniczną kartę miejską. Pojedyncze bilety kupuje się w specjalnych budkach zlokalizowanych przy przystankach. Cena za przejazd jest zbliżona do ceny żetonu (3 TRY), ale czasem może być nieco wyższa. Jeśli planujemy  większą liczbę przejazdów, warto zainwestować w kartę miejską. Można ją kupić np. przy pętli autobusów miejskich w Eminönü. Kartą miejską można także płacić za przejazdy metrem i tramwajami, jak również za rejsy promami (za: Krzysztof Stępień, www.transazja.pl).

Kebaby i herbata

Najpopularniejszą dzielnicą wśród turystów jest Sultanahmet. W bezpośredniej bliskości Błękitnego Meczetu, Hagii Sophii i pałacu Topkapi znajdują się dziesiątki hoteli i hosteli. Praktycznie każdy może znaleźć coś dla siebie. W szczycie sezonu wakacyjnego przystępne ceny zaczynają się od 50 zł za noc w hostelu (łóżko w sali wieloosobowej), do ok. 250 zł za pokój 2-osobowy z łazienką. Niemal zawsze w cenę noclegu wliczone jest śniadanie i dostęp do internetu. Pokoje na ogół są czyste i zadbane. Rezerwacji możemy dokonać przez internet, np. za pośrednictwem hostelbookers.com.

Jedzenie w Stambule nie jest tanie (ceny są porównywalne z tymi w Polsce, a w sezonie turystycznym nawet wyższe). Turcja kojarzy się z kebabami, ale amatorzy polskich kebabów raczej mocno się zawiodą. Te tureckie są zwykle bardzo skromne, suche i zimne. Można je kupić w kilku odmianach: w bułce, w chlebku pita, czasem z humusem, a ich ceny oscylują od 1,5 do 4 TRY. Jeżeli zdecydujemy się na lokal w turystycznej enklawie, to za pełne danie bez napojów przyjdzie nam zapłacić ok. 15 – 40 TRY.

Alternatywą dla turystycznych restauracji są tzw. lokantasi – zwykłe, proste, lokalne knajpki lub nawet jadłodajnie. Jedzenie na ogół jest tam mniej wyszukane, częściej podawane z ryżem niż z wszechobecnymi w turystycznych enklawach frytkami, częściej duszone niż smażone, ale smaczne i pożywne. Za posiłek z ryżem, jednym duszonym daniem, sałatką, małą wodą i nieograniczoną ilością pieczywa zapłacimy ok. 7 – 15 TRY.

Bez napojów Stambułu zwiedzać się nie da (upały!). Za butelkę wody 1,5 l w supermarkecie trzeba zapłacić zazwyczaj mniej niż 1 TRY. Ale ta sama butelka wody sprzedawana przy turystycznych obiektach może kosztować nawet 3,5 TRY.

Turcja to obecnie kraj herbaciarzy. Amatorów tego napoju, podawanego w niewielkich, charakterystycznych szklaneczkach z nieodłącznym cukrem w kostkach, spotkamy każdego wieczoru, niemal na każdym rogu – ale… z wyłączeniem turystycznych enklaw. Typowa herbaciarnia to prosty lokal, gdzie klienci siedzą na chodniku na mikroskopijnych stołeczkach, popijając herbatę i grając w tryk traka. Koszt takiej herbatki to od 0,25 TRY do 1 TRY (za: Krzysztof Stępień, www.transazja.pl). A co ze słynną kawą po turecku? „Turecka mokka to legenda, a jej los był ściśle związany z losem imperium osmańskiego. Oczywiście to Turcy zaznajomili nas, mieszkańców starej Europy, z kawą, podobnie zresztą jak z marcepanem oraz tulipanem”. Równie często jak herbatą czy kawą, w lokalach zwanych meyhane Turcy delektują się wódką anyżową, czyli raki, którą „Grecy nazywają ouzo, a stambulscy Grecy gouziko, robioną z wytłoków winogron. Zawartość czystego alkoholu waha się w niej pomiędzy 40 a 50 proc. Jeżeli chodzi o kwestię narodowych świętości, to dla niektórych Turków wódka anyżowa Raki znajduje się tuż za flagą turecką i założycielem Republiki Atatürkiem”.

W cieniu minaretów

W Stambule znajduje się 2691 czynnych meczetów, 123 kościoły, 26 synagog, 109 cmentarzy muzułmańskich oraz 57 niemuzułmańskich. Mniejszości religijne obejmują wyznawców Kościoła prawosławnego (Stambuł jest siedzibą prawosławnych patriarchów Konstantynopola), Kościoła ormiańskiego, katolickiego i Żydów sefardyjskich.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Anna Czyżewska

O wynagrodzeniu bez tabu

Zdecydowana większość pracowników uznaje, że rozmowę o podwyżce powinien zainicjować szef. Polacy nie są mistrzami negocjacji. Strategia biznesowej polemiki to wizytówka przedsiębiorcy

Intermedia

• MYŚLI I SŁOWA • BEATA SZYDŁO