Najnowsza interwencja Uważam Rze

Świat

Zachod slonca nad uwielbianym przez turystow Meczetem Sultana Ahmeda, zwanym tez Blekitnym Meczetem

Półksiężyc nad Bosforem

Agnieszka Niemojewska

Feeria barw, smaków i zapachów, tygiel kultur i narodów na styku Azji i Europy. Zwierciadło historii: serce Bizancjum, Nowy Rzym, Konstantynopol... Stambuł

Największą popularnością wśród turystów cieszy się meczet Sułtana Ahmeda, zwany też często Błękitnym Meczetem (Blue Mosqu). W środku wydzielone jest na stałe miejsce, po którym mogą poruszać się turyści. Z kolei najciekawszym i najbardziej „przyjaznym” z wielkich meczetów Stambułu jest Meczet Sulemana. Położony na wzgórzu, w samym centrum tzw. Złotego Rogu, nie jest bardzo oblegany przez turystów, co sprawia, że wizyta w nim może być bardzo ciekawym i pouczającym doświadczeniem. Co więcej, Meczet Sulejmana to jedno z najważniejszych dzieł wielkiego architekta ery otomańskiej – Mimara Sinana.

Stambuł może poszczycić się znaczną liczbą pałaców, pałacyków i luksusowych willi. Budowane były przez lata przez kolejnych władców jako rezydencje mieszkalne, pełniły funkcje budynków administracyjnych i reprezentacyjnych lub stawały się luksusowymi domami goszczącymi najznamienitszych gości sułtana. Najchętniej zwiedzanym przez turystów jest słynny pałac Topkapi. Swoją popularność zawdzięcza w dużej mierze położeniu, ponieważ znajduje się w bezpośredniej bliskości Hagii Sophii, Błękitnego Meczetu oraz Cysterny Bazylikowej. Ale bilety wstępu są stosunkowo drogie – w sumie to ok. 40 TRY. Z kolei pałac Dolmabahçe należał do władców imperium osmańskiego, to kontynuator spuścizny pałacu Topkapi. Służył jako centrum administracyjne Imperium od 1853 do 1922 r. (z przerwą w latach 1889 – 1909). Był pierwszym pałacem w Stambule zbudowanym w stylu europejskim. Kosztował równowartość 35 ton złota. Zwiedzanie odbywa się wyłączenie w formie zorganizowanych grup, nie można samodzielnie poruszać się po salach. Zwiedzającym zawsze towarzyszy turecko- lub anglojęzyczny przewodnik. W czasie zwiedzania wnętrz obowiązuje zakaz robienia zdjęć lub filmowania (trzeba też założyć foliowe ochraniacze na obuwie).

Dzisiejszy Stambuł to w dużej mierze spuścizna dawnego, chrześcijańskiego Konstantynopola. Zdecydowanie najważniejszym miejscem tego typu jest kościół Bożej Mądrości – Hagia Sophia. To monumentalna świątynia bizantyjska uważana za najwspanialszy obiekt architektury i budownictwa całego pierwszego tysiąclecia naszej ery. Początkowo był to kościół, później – po zdobyciu miasta przez muzułmanów – meczet, na koniec, od czasów republiki – muzeum. Wstęp do niego to obecnie koszt ok. 25 TRY. Wielbiciele bizantyjskich mozaik oraz fresków nie mogą pominąć kościoła św. Zbawiciela na Chorze. Niegdyś bizantyjski kościół został zamieniony w meczet, a od 1948 r. znajduje się tam muzeum. Kościół posiada bogatą kolekcję fresków odkrytych pod warstwą wapna, którym je przykryt, gdy zamieniano kościół w meczet. Budowla nie jest może duża, ale zdecydowanie warta odwiedzin – tym bardziej że łatwo to połączyć ze zwiedzaniem znajdujących się nieopodal murów miejskich Konstantynopola.

Złoty Róg od zachodu ogranicza system doskonale zachowanych po dziś dzień fortyfikacji obronnych. Ich historia sięga Konstantynopola. Składały się z szeregu kamiennych murów obronnych, które otaczały i chroniły miasto od czasów Bizancjum w czasach starożytnej Grecji, przez Cesarstwo Rzymskie po czasy, gdy pełniło rolę stolicy cesarstwa. Poprzez liczne uzupełnienia, ulepszenia i zmiany były ostatnią wielką fortyfikacją starożytną oraz jedną z najbardziej wyrafinowanych, jakie kiedykolwiek zbudowano.

Nieco bardziej w centrum Złotego Rogu znajdują się pozostałości akweduktu Walensa, który w czasach Konstantynopola dostarczał wodę do miasta. Zbudowano go w 375 r. na rozkaz cesarza rzymskiego Walensa. Woda była sprowadzana z Lasów Belgradzkich do fontanny na placu Beyazit. Stamtąd była rozprowadzana po całym mieście. Akwedukt ma wysokość 20 m i po dziś dzień robi ogromne wrażenie.

Jedną z najbardziej rzucających się w oczy budowli w krajobrazie miasta jest wieża Galata. Została zbudowana w 1384 r. jako część fortyfikacji ówczesnej kolonii Genui i była jej najwyższym punktem. W czasach imperium osmańskiego w wieży stacjonował oddział janczarów. W XVI w. znajdowało się tu więzienie. Po pożarze w 1794 r. wieżę odrestaurowano. Do 1964 r. wypatrywano z niej pożarów, następnie zamknięto ją, odrestaurowano i w 1967 r. otworzono dla zwiedzających. Obecnie znajdują się tutaj: klub, restauracja, sklep z pamiątkami oraz lubiany przez turystów punkt widokowy.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Edyta Żyła

Doradzą i przeszkolą

Znaczna część unijnych pieniędzy trafia do doradców, którzy pomagają zakładać firmy lub je rozwijać. Przedsiębiorcy mogą więc liczyć na bezpłatne szkolenia, wsparcie doświadczonych mentorów albo pomoc w przygotowaniu strategii marketingowej