Najnowsza interwencja Uważam Rze

Temat numeru

Sekrety zwyczajnych milionerów

Jan M. Fijor

Sprawdzone recepty na sześć zer na koncie

Ludzie zazdroszczą bogatym, a mimo to mało kto zadaje sobie pytanie, dlaczego jedni mają pieniądze, a drudzy nie. Liczbę osób zamożnych i bogatych w Polsce w ostatnim roku szacuje się na 786 tys. – wynika z raportu KPMG. Jednak według danych instytucji finansowych aktywami o wartości powyżej miliona złotych może się pochwalić tylko około 100 tys. Polaków. Okazuje się, że wysokie dochody i stopa życiowa tylko w nielicznych wypadkach przekładają się na milionowy majątek. Kilka lat temu napisałem autobiograficzną książkę „Jak zostałem milionerem”, która szybka stała się bestsellerem. Sporządziłem w niej swego rodzaju receptę, jak zostać bogatym. Oto ona.

O pochodzeniu bogactwa

Większość niepochlebnych opinii na temat ludzi bogatych, bo nie ukrywajmy, ale ludzie ci, choć są obiektem zazdrości, to przecież nie cieszą się szczególną sympatią, bierze się z niewiedzy.

Przeciętny Kowalski, Smith czy Schmidt są zdania, że ludzie bogaci osiągnęli swój majątek dzięki dobremu urodzeniu, spadkowi, układom politycznym, wygranej w totka czy innej formie szczęścia, najczęściej jednak w rezultacie nieludzkiej bezwzględności lub oszustwa, a już na pewno nie z pracy. I tu muszę was, Drodzy Czytelnicy, pocieszyć/zmartwić. Zdaniem dwóch socjologów, Thomasa Stanleya i Williama D. Danco, autorów książki „Sekrety amerykańskich milionerów”, w grupie ludzi najbogatszych ponad 82 proc. dorobiło się majątku dzięki własnej pracy, i to od zera; reszta, a więc tylko 18 proc., to dziedzice wielkich fortun, szczęściarze, którzy wygrali w totolotka, politycy i oszuści. Najskromniejszą liczbowo grupę milionerów stanowią dwie ostatnie kategorie. Jest ich mniej niż wynosi błąd statystyczny pomiaru. Należą do nich nieliczni już dziś dyktatorzy, którzy wzbogacili się z publicznych pieniędzy i zazwyczaj nie cieszą się fortuną zbyt długo – giną w zamachach albo tracą pieniądze z powodu głupich decyzji.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Polacy coraz częściej kupują online. Co ich przekonuje do tej formy zakupów?

Kupujemy na potęgę. Rynek dóbr konsumenckich rozwija się dynamicznie, a my – konsumenci – podążamy za najnowszymi trendami. Kupujemy nie tylko więcej, ale i korzystając ze znacznie...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Edyta Żyła

Doradzą i przeszkolą

Znaczna część unijnych pieniędzy trafia do doradców, którzy pomagają zakładać firmy lub je rozwijać. Przedsiębiorcy mogą więc liczyć na bezpłatne szkolenia, wsparcie doświadczonych mentorów albo pomoc w przygotowaniu strategii marketingowej