Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Gra w NIP

Rafał Kotomski

Urzędy skarbowe wyspecjalizowały się w utrudnianiu życia biznesowi. Ostatnio odmawiają nadawania NIP przedsiębiorcom

Chodzi o tych przedsiębiorców, którzy poszukali sensownych oszczędności i zdecydowali się na rejestrację adresu firmy w jednym z wirtualnych biur. Jak twierdzi Błażej Sarzalski, prowadzący kancelarię radcy prawnego na Śląsku, z nieoficjalnych informacji wynika, że impuls do odmowy przyznawania numerów NIP pochodzi z samej góry. „Dowiedziałem się, że istnieje ogólna dyrektywa płynąca z samego Ministerstwa Finansów, aby wszelkie sprawy spółek rejestrowanych w biurach wirtualnych badać bardzo, ale to bardzo wnikliwie, i co do zasady, odmawiać nadania NIP. Informację taką mam z dwóch niezależnych źródeł – napisał prawnik na swojej stronie internetowej.

Identyfikacja z wyobraźnią

Przykładem takiego postępowania urzędników skarbowych jest sytuacja, jaka spotkała młodego przedsiębiorcę z Austrii. Właściciel firmy informatycznej Alpha Omega ITS postanowił skorzystać z usług jednego z biur wirtualnych w Katowicach. – Charakter jego działalności wskazywał od początku, że nie jest potrzebne posiadanie dodatkowego miejsca na jej prowadzenie – zauważa pani Natalia, prowadząca wirtualne biuro w stolicy Śląska. Jej zdaniem od 2013 r. katowickie urzędy skarbowe robią problemy z rejestracją nowych podmiotów gospodarczych. – Zaczęło się od wyznaczania terminów na szczegółowe oględziny biura i przedłużania urzędowych procedur. W niektórych przypadkach urzędnicy rozpoczęli również wydawanie odmownych decyzji w sprawie nadania NIP – mówi pracowniczka biura.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy