Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

źródło: Arkadiusz Gola/Dziennik Zachodni

Szklane domy ZUS

Rafał Kotomski

Z Czesławą Senik ze Stowarzyszenia Poszkodowanych Przedsiębiorców rozmawia Rafał Kotomski

Zanim przejdziemy do ogółu, zacznijmy od szczególnego przypadku. Mamy kobietę, która jako grafik komputerowy pracuje na umowy o dzieło. Pojawiła się szansa na większe stałe zlecenie i graficzka pomyślała o założeniu firmy, ale nagle okazało się, że za wszystkie umowy z przeszłości mogłaby jej grozić jakaś potężna kara finansowa od ZUS, naliczana wstecz. To w ogóle możliwe?

Sądzę, że ZUS raczej nie wymierzy kary tej pani. Za to naliczy zobowiązania składkowe i przekwalifikuje umowy o dzieło z przeszłości na umowę-zlecenie.

Prawo może działać w taki sposób? Podobna dowolność jest dopuszczalna? 

ZUS ma teraz ogromne możliwości dzięki obecnej władzy. Nazywam to po imieniu i w prosty sposób. Żeby pieniądze zdobyć, ZUS musi je w jakiś sposób znaleźć. Od dzisiejszej władzy instytucja dostała pełną swobodę i wszystkie instrumenty, którymi może terroryzować obywateli.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?

Ewa Bednarz

Kredyt z plastiku

Tylko część banków decyduje się na wydawanie przedsiębiorcom kart kredytowych. Znacznie chętniej oferują im dużo kosztowniejsze karty obciążeniowe