Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

źródło: Arkadiusz Gola/Dziennik Zachodni

Szklane domy ZUS

Rafał Kotomski

Z Czesławą Senik ze Stowarzyszenia Poszkodowanych Przedsiębiorców rozmawia Rafał Kotomski

Zanim przejdziemy do ogółu, zacznijmy od szczególnego przypadku. Mamy kobietę, która jako grafik komputerowy pracuje na umowy o dzieło. Pojawiła się szansa na większe stałe zlecenie i graficzka pomyślała o założeniu firmy, ale nagle okazało się, że za wszystkie umowy z przeszłości mogłaby jej grozić jakaś potężna kara finansowa od ZUS, naliczana wstecz. To w ogóle możliwe?

Sądzę, że ZUS raczej nie wymierzy kary tej pani. Za to naliczy zobowiązania składkowe i przekwalifikuje umowy o dzieło z przeszłości na umowę-zlecenie.

Prawo może działać w taki sposób? Podobna dowolność jest dopuszczalna? 

ZUS ma teraz ogromne możliwości dzięki obecnej władzy. Nazywam to po imieniu i w prosty sposób. Żeby pieniądze zdobyć, ZUS musi je w jakiś sposób znaleźć. Od dzisiejszej władzy instytucja dostała pełną swobodę i wszystkie instrumenty, którymi może terroryzować obywateli.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Wojciech Romański

W smoczym kręgu

Anna Czyżewska

O wynagrodzeniu bez tabu

Zdecydowana większość pracowników uznaje, że rozmowę o podwyżce powinien zainicjować szef. Polacy nie są mistrzami negocjacji. Strategia biznesowej polemiki to wizytówka przedsiębiorcy