Najnowsza interwencja Uważam Rze

Świat

źródło: EAST NEWS

Imperium w korkociągu

Putin w 2012 r. obiecał Rosjanom m.in. niezachwiany rozwój gospodarczy, podwyżki płac i emerytur, rozbudowę armii. Jak putinowski kapitalizm państwowy poradzi sobie z realizacją jego obietnic?

Gdy świat dyskutuje o wpływie sankcji ekonomicznych na rosyjską gospodarkę, jej stan i tak ulega ciągłemu pogorszeniu. Wyczerpał się właśnie dotychczasowy model rozwoju oparty na eksporcie ropy naftowej i gazu, a dzieła dopełnia zabójcza dla budżetu strategia wewnętrzna i międzynarodowa Putina. Rosja staje zatem przed dylematem jej kontynuacji, która już stawia gospodarkę na skraju załamania, lub rozpoczęcia strukturalnych reform, które z kolei zachwieją putinowskim reżimem. 

Zabójcze obietnice

Kiedy w 2008 r. na świecie rozszalał się kryzys finansowy, Władimir Putin z dumą informował swoich rodaków, że Rosja jest spokojną przystanią na burzliwych wodach globalizacji. Dzięki wysokim cenom ropy naftowej i gazu Moskwa posiadała potężne rezerwy walutowe, które stabilizowały rosyjską gospodarkę. W 2010 r. bank centralny mógł pozwolić sobie na wydatkowanie 200 mld amerykańskich dolarów, by podtrzymać kurs rubla. Kreml przeznaczył także 100 mld dolarów na ratunek oligarchów oraz państwowych korporacji. I rzeczywiście, według ocen Banku Światowego oraz Międzynarodowego Funduszu Walutowego Rosja przeszła relatywnie suchą stopą przez gorącą fazę globalnego kryzysu. Chyba dlatego Putin uwierzył we własną nieomylność i zadecydował o kandydowaniu na trzecią kadencję prezydencką. W maju 2012 r., zaraz po kremlowskiej inauguracji, podpisał publicznie tzw. majskije ukazy (dekrety majowe) zawierające strategię rozwoju gospodarczego i społecznego do końca kadencji, czyli 2018 r. 

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Adam Maciejewski

Polski kapitał na Kaukazie

Od 2014 r. w Armenii działa fabryka polskiej spółki Lubawa. Nawiązanie współpracy z rządem Armenii było możliwe dzięki promocji naszego przemysłu za granicą, wspieranej przez dotacje z UE