Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

źródło: Wikipedia

Socjalista Adam Smith

Aleksander Piński

„Bogactwo narodów”, opus magnum szkockiego myśliciela, uważane za pochwałę wolnego rynku, to skryte wsparcie rządu, polityki i interesów Wielkiej Brytanii

Każdy podatek dla osoby, która go płaci, nie jest oznaką zniewolenia, ale wolności” – pisał w „Bogactwie narodów” Adam Smith, uważany często za największego w historii piewcę wolnego rynku. Z jego najsłynniejszego dzieła wynika także, że był m.in. gorącym zwolennikiem progresywnych podatków i podatku od luksusu oraz płacy minimalnej i ustawodawstwa chroniącego pracowników przed wyzyskiem pracodawców. Ten rzekomy przeciwnik państwa po napisaniu „Bogactwa narodów” został mianowany komisarzem celnym w Edynburgu z „książęcą pensją”, jak to ujął jeden z jego biografów.

Szkot o podatkach

Co Adam Smith sądził o podatkach? W „Bogactwie narodów” udowadniał m.in., że obywatele płacący podatki nie mogą być niewolnikami, ponieważ „mają rzeczy na własność”. Co więcej, wielokrotnie podkreślał, że pożądane są podatki progresywne, a szczególnie mocno państwo powinno opodatkować dobra luksusowe. Omawiając na przykład opłaty za korzystanie dróg, wskazywał, że drogie powozy używane przez bogatych powinny być opodatkowane wyżej niż te wykorzystywane do pracy (zapewne więc podobałby mu się polski system podatkowy, w którym można odpisać VAT od aut kupowanych na firmę i używanych wyłącznie w działalności gospodarczej).

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?