Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

źródło: Adam Dauksza / FORUM

Władca dróg

Tomasz Teluk

Szkot Brian Souter, właściciel spółki kontrolującej firmę autobusową Polski Bus, to nie tylko świetny biznesmen, któremu zwykle wszystko się udaje. To również ojciec czwórki dzieci, filantrop i gorliwy chrześcijanin. Pewnie dlatego w Polsce czuje się jak u siebie w domu

Brytyjska królowa nadał mu tytuł szlachecki za wkład w rozwój transportu. Otwiera drugą setkę najbogatszych ludzi w Wielkiej Brytanii. Ma szczęśliwą rodzinę – żonę i czwórkę dzieci. A jednak ciągle mu mało. Chce niezależnej, samorządnej Szkocji. Pragnie także zmieniać Polskę. Począwszy od autobusów. 

Z miłości do busa

Jako student pracował w roli konduktora. Jednak nie spoczął na laurach i miłość do autobusów przekuł w czyn. Tylko kilka lat wytrzymał na stanowisku księgowego w firmie Arthur Andersen. Gdy uzbierał trochę grosza i dołożył oszczędności ojca, wraz z siostrą założyli Stagecoach Group. 

Ojciec był kierowcą, stąd pewnie zamiłowanie do publicznych środków transportu. To były lata 80. ubiegłego wieku. Ludzie tłoczyli się na przystankach, a on oferował tanie kursy do Londynu z miejsc, gdzie autobusy nie dojeżdżały. Oferta chwyciła i biznes rozkręcił się na dobre. Do dziś mieszka w Perth, między Dundee a Edynburgiem. Pamięta zdziwienie, gdy wprowadził dwupokładowe autobusy na regularne trasy. Dziś ma nie tylko pojedyncze linie, lecz całą sieć połączeń, pociągi i tramwaje. Firma Soutera to ponadnarodowa korporacja, która wciąż szuka nowych rynków. 

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy