Najnowsza interwencja Uważam Rze

Butik

Patrick Tyler. Twierdza Izrael. Rebis. Cena: 54,90 zł

Z obawy przed powtórnym Holocaustem?

Agnieszka Niemojewska

Biorąc pod uwagę historyczno-geopolityczne uwarunkowania państwa Izrael, stosowanie przez Izraelczyków starotestamentowej zasady „oko za oko” ma swoje uzasadnienie. Ale czy tylko o to chodzi?

Z jednej strony książka Patricka Tylera, od 1990 r. korespondenta „New York Timesa”, jest publikacją trudną do zaakceptowania przez europejskiego czytelnika, zwłaszcza takiego, który zna tragiczny los Żydów w czasie II wojny światowej. Z drugiej – trudno się oprzeć sile przywoływanych przez autora faktów, które pozyskał z odtajnionych dokumentów lub dowiedział się o nich od swych rozmówców – z najwyższych szczebli władz Izraela. Politycy czy też byli pracownicy wywiadu nie zaprzeczają, że Mosad przez lata był wykorzystywany do „eliminowania” groźnych – z punktu widzenia bezpieczeństwa i integralności państwa – islamskich dżihadystów, ale także np. irańskich naukowców pracujących nad bombą atomową. Ponoć na początku 2009 r., wkrótce po wygranych wyborach, Benjamin Netanjahu powiedział pewnemu amerykańskiemu dziennikarzowi: „Nie byłoby dobrze, gdyby mesjanistyczny, apokaliptyczny kult miał do dyspozycji bomby atomowe”, a samemu autorowi dopowiedział: „Nie wyobrażam sobie stabilnej sytuacji na świecie, jeśli Iran stanie się mocarstwem nuklearnym”. Warto dodać, że Izrael dysponuje bronią atomową.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?