Najnowsza interwencja Uważam Rze

Felietony

Zamknąć kopalnie

Paweł Zarzeczny

Przez ostatnie sto lat Polska na węglu stała. A teraz znów leży

Polska istnieje tysiąc lat, ale miliony lat leżała na węglu. Jakieś sto ostatnich lat na węglu stała. A teraz na węglu znów leży. Leży i kwiczy, bo nie wiadomo, co zrobić z górnikami i kopalniami i znów są zapowiadane demonstracje w Warszawie. Otóż doskonale wiadomo, co zrobić: pozamykać kopalnie i poczekać, aż znów zaczną być niezbędne. Myślę, że już tej zimy, a najpóźniej następnej, bo ja tam w gazowe rury już nie wierzę (jak wiadomo, każda rura się dziurawi).

Kopalnie pozamykano już w Anglii (mimo głodówek i śmierci kolejnych protestujących), we Francji, Niemczech i w Stanach Zjednoczonych. To jak w rolnictwie – czasem pole trzeba zaorać, ale niczego nie siać, niech złapie oddech.

Rozważania o górnictwie przyszły mi do głowy, gdy zjawił się u mnie... górnik. I mówi, że mają nowatorski pomysł na ratowanie Górnika Zabrze. Zespołu, który był mistrzem Polski więcej razy niż Legia. I pomysł – pierwszy w Polsce, dlatego bardzo ciekawy – polega na tym, że klubem zaczną współrządzić kibice. Socios. Na świecie to niby nic nowego, Real i Barcelona mają taki system, ale jest to wzajemne okłamywanie się. Jak to mawiał mój nauczyciel i trener: „Pamiętaj, Paweł, z demokracji tylko pozory!”. Chodziło o to, by każdy piłkarz myślał, iż rządzi klubem, pajacyk.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Polacy coraz częściej kupują online. Co ich przekonuje do tej formy zakupów?

Kupujemy na potęgę. Rynek dóbr konsumenckich rozwija się dynamicznie, a my – konsumenci – podążamy za najnowszymi trendami. Kupujemy nie tylko więcej, ale i korzystając ze znacznie...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Adam Maciejewski

Polski kapitał na Kaukazie

Od 2014 r. w Armenii działa fabryka polskiej spółki Lubawa. Nawiązanie współpracy z rządem Armenii było możliwe dzięki promocji naszego przemysłu za granicą, wspieranej przez dotacje z UE