Najnowsza interwencja Uważam Rze

Felietony

Cicha rewolucja technologiczna

Aleksander Piński

W ostatnich latach przyrost mocy obliczeniowej komputerów jest tak duży, że gdybyśmy przedstawili 
go w liczbach, to większości ludzi trudno byłoby je pojąć

Rozpoczęła się kolejna rewolucja technologiczna i mało kto to zauważył – piszą Erik Brynjolfsson i Andrew McAfee w wydanej ostatnio w USA książce „The Second Machine Age. Work Progress, And Prosperity in A Time of Brilliant Technologies”.

Autorzy publikacji przypominają postać Gordona E. Moore’a, współzałożyciela firmy Intel. Najbardziej znany jest on z prognozy, którą zawarł w tekście z 1965 r. opublikowanym w magazynie „Electronics”. Moore zauważył, że w poprzednich latach moc obliczeniowa komputerów, jaką można było kupić za 1 USD, co roku zwiększała się o 100 proc. Moore prognozował, że ta zależność utrzyma się jeszcze przez 10 kolejnych lat.

Gdyby tak się stało, to komputery w 1975 r. miałyby moc obliczeniową 500 razy większą niż te z 1965 r. Okazało się, że Moore się pomylił, bo był... zbyt konserwatywny. Prawo Moora działa już ponad 40 lat i nie widać żadnych przesłanek, by miało przestać (aczkolwiek obecnie przyjmuje się, że podwojenie mocy następuje co 18 miesięcy). Bardzo niewiele osób rozumie następstwa tej zależności, ponieważ jej skutki są sprzeczne z intuicją większości ludzi.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Intermedia

• MYŚLI I SŁOWA • BEATA SZYDŁO

Andrzej Sadowski

Wolność tak, ułatwienia nie

• RAZ POD WOZEM, RAZ POD WOZEM • Dopóki rządzący w Polsce będą mówić o ułatwieniach i ulgach dla przedsiębiorców, a nie o przywróceniu wolności gospodarczej, dopóty nie wybijemy się na ekonomiczną niepodległość