Najnowsza interwencja Uważam Rze

Temat numeru

Uważaj na lichwiarza!

Jan Piński

Jak Provident i inne firmy pożyczkowe nabijają Polaków w butelkę

Mimo że w sektorze bankowym rozpatrywanie podań kredytowych jest dzisiaj w dużym stopniu zautomatyzowane, Provident nadal trzyma się wypełniania formularzy papierowych, a wnioski rozpatrują jego przedstawiciele podczas wizyt domowych. Te wizyty mają sprawiać wrażenie przyjaznego stosunku do klienta, dbałości o zmniejszenie kosztów, ale w rzeczywistości służą precyzyjnej ocenie możliwości finansowych gospodarstwa domowego.

Brytyjska Financial Conduit Authority (odpowiednik polskiej Komisji Nadzoru Finansowego) stwierdziła, że niektórzy klienci firm pożyczkowych po wzięciu pożyczki znajdują się w gorszej sytuacji finansowej niż przedtem. W lipcu tego roku FCA zaproponowała wprowadzenie limitu maksymalnych dozwolonych prawem odsetek od pożyczek. Wyniesie on 0,8 proc. dziennie, czyli 292 proc. rocznie. Urząd oszacował, że kiedy w styczniu przyszłego roku regulacja wejdzie w życie, z 400 firm obecnych na rynku zostaną cztery (w rozmowie z „Uważam Rze” przedstawiciele Providenta twierdzili, że ta regulacja ma na celu zdyscyplinowanie ich konkurencji, a nie ich).

Pożyczka bezalkoholowa

Z prawem zwalczającym lichwę w Polsce jest jak z reklamą piwa bezalkoholowego przed kilkunastu laty. Po prostu nadal wszystkie chwyty są dozwolone. Wystarczy zmrużyć oko i wysokość maksymalnych odsetek nie stanowi problemu.

W Polsce rynek pożyczek pozabankowych wymaga znacznego uporządkowania. Po tego typu pożyczki najchętniej sięgają zalegający ze spłatą poprzednich kredytów dłużnicy, którzy powoli wpadają w spiralę zadłużenia. Paradoksalnie z tego powodu parabanki stosują wyższe opłaty za kredyt gotówkowy, by kompensować sobie ewentualne straty wynikające z braku spłaty zobowiązań. W rzeczywistości jest to ostatni gwoźdź do trumny dłużnika. Klienci kierują się bowiem łatwością otrzymania pożyczki i wysokością nominalnego oprocentowania. Nie rozumieją takich pojęć jak rzeczywista stopa oprocentowania, nie mówiąc o tym, że same firmy im tego nie wyjaśniają. Chociaż maksymalne odsetki wynikające z czynności prawnej nie mogą w stosunku rocznym przekraczać czterokrotności wysokości stopy kredytu lombardowego Narodowego Banku Polskiego (12 proc.), to w praktyce oprocentowanie tych pożyczek wynosi od kilkuset do kilku tysięcy procent.

Z ostatnich badań naukowców wynika, że edukacja finansowa nie ma wpływu na zachowanie konsumentów – zauważył na stronach portalu NBP „Obserwator Finansowy” Aleksander Piński. Przytoczył on pracę Daniela Fernandesa, Johna G. Lyncha Jr. i Richarda G. Netemeyera „Financial Literacy, Financial Education and Downstream Financial Behaviors” (Edukacja finansowa i zachowania w zakresie zarządzania własnymi finansami). Na podstawie analizy dostępnych badań naukowcy doszli do wniosku, że edukacja finansowa odpowiada za 0,1 proc. różnicy między zachowaniami ludzi w kwestiach finansowych.

Podobne wnioski wynikają także z innych badań. Okazuje się, że asymetria informacyjna pomiędzy kupującym a sprzedającym produkt jest zbyt duża. Obecnie edukacja finansowa sprowadza się do stwierdzenia, że należy umieć czytać ze zrozumieniem to, co się podpisuje. Niestety, oznacza to, że lichwa będzie się miała dobrze.

W 2013 r. Provident rozpoczął kredytowanie firm. Chociaż przedsiębiorcy zwykle należą do lepiej wyedukowanej finansowo części społeczeństwa, to droga pożyczka odniosła spory rynkowy sukces. Rok po wprowadzeniu udzielono około 18 mln zł pożyczek 4,5 tys. firmom. Pokazuje to ogromny potencjał polskiego rynku finansowego, skoro drogi pieniądz znajduje nabywcę.

1 2 3
Następna

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Andrzej Sadowski

Wolność tak, ułatwienia nie

• RAZ POD WOZEM, RAZ POD WOZEM • Dopóki rządzący w Polsce będą mówić o ułatwieniach i ulgach dla przedsiębiorców, a nie o przywróceniu wolności gospodarczej, dopóty nie wybijemy się na ekonomiczną niepodległość