Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Stefan Zubczewski

Tradycja kredką rysowana

Emilia Kunikowska

Fabryka St. Majewski była kiedyś znana z najlepszych ołówków na świecie i kultowych kredek Bambino. Czym zajmuje się dzisiaj?

Fabryka St. Majewski z ulicy Kredkowej w Pruszkowie – przez pokolenia pozostająca w rękach tej samej rodziny – ma długą tradycję. Pokonała też wiele przeciwności losu: dwie wojny, ewakuację w głąb Rosji, pożar i upaństwowienie. Po każdym zakręcie dziejowym potrafiła się podnieść. W tym roku świętuje swoje 125. urodziny.

Wszystko zaczęło się od marzeń. Marzyć zaczął inżynier Stanisław Majewski. To on wpadł na pomysł uruchomienia opartego na polskim kapitale zakładu produkującego ołówki. Klimat temu sprzyjał. Akurat podniesiono cło na import wyrobów ołówkarskich, co nie było bez znaczenia, biorąc pod uwagę, że w owym czasie polski rynek był zdominowany przez cieszącą się dobrą reputacją niemiecką firmę Faber i austriacką spółkę Hardtmuth. 39-letni Majewski, który nie dysponował odpowiednimi funduszami, postanowił namówić do wspólnego biznesu dwóch kolegów: inżyniera kolejnictwa Józefa Zaborskiego i handlowca Stanisława Starzeńskiego. Tak naprawdę z tej trójki jedynie Majewski miał podstawową wiedzę o uruchomieniu produkcji. 15 października 1889 r. panowie zarejestrowali spółkę St. Majewski, Zaborowski i Starzeński. Prawie przez rok przygotowywali pomieszczenia fabryczne przy ulicy Złotej w Warszawie. W końcu przy pomocy 20 osób wystartowali z produkcją wysokogatunkowych ołówków i kredek. Z miesiąca na miesiąc produkowali ich coraz więcej. W konsekwencji w 1894 r. byli zmuszeni przenieść fabrykę na większą posesję. Wybrali podwarszawski Pruszków.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Intermedia

• MYŚLI I SŁOWA • BEATA SZYDŁO

Wojciech Romański

W smoczym kręgu