Najnowsza interwencja Uważam Rze

Świat

Praskie klimaty

Krzysztof Jóźwiak

Złota Praga wygląda pięknie o każdej porze roku i potrafi zauroczyć nawet najbardziej wybrednego turystę

Stara Praga to przede wszystkim kręte, wąskie uliczki – zdecydowanie przyjemniej odkrywa się ich tajemnice i zagląda do stojących przy nich zabytkowych budowli, gdy napór turystów nieco słabnie, a tak jest właśnie późną jesienią i zimą. Jeśli mamy więc kilka dni wolnego i zastanawiamy się, gdzie moglibyśmy je spędzić, stolica naszych południowych sąsiadów jest celem wprost idealnym.

Jedziemy do Pragi

Praga leży w odległości około 140 km od polskiej granicy. Najszybciej więc do stolicy Czech dotrą mieszkańcy południa Polski. Dla przykładu podróż samochodem z Wrocławia zajmie nam niecałe cztery godziny. Z Krakowa będziemy jechać 1,5–2 godz. dłużej. Podróżując z Warszawy, mamy do pokonania około 650 km, ale większa część trasy przebiega autostradami i drogami ekspresowymi, cała trasa nie powinna nam więc zająć więcej niż 7 godz. Korzystanie z autostrad oraz dróg szybkiego ruchu w Czechach jest odpłatne – wymaga wykupienia winiety (można je dostać na przejściach granicznych i stacjach benzynowych). Winieta 10-dniowa kosztuje 310 czeskich koron (CZK), czyli około 47 zł (1 CZK = 0,15 PLN). Alternatywą jest podróżowanie zwykłymi starymi drogami. Podróż potrwa w ten sposób dłużej, ale daje nam to szansę poznania mniejszych, często bardzo urokliwych i pełnych zabytków miejscowości.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?

Edyta Żyła

Doradzą i przeszkolą

Znaczna część unijnych pieniędzy trafia do doradców, którzy pomagają zakładać firmy lub je rozwijać. Przedsiębiorcy mogą więc liczyć na bezpłatne szkolenia, wsparcie doświadczonych mentorów albo pomoc w przygotowaniu strategii marketingowej