Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

materiały prasowe

Wsparcie na starcie

Emilia Kunikowska

W finansowanie start-upów oprócz banków czy funduszy inwestycyjnych zaczynają się angażować także instytucje publiczn

Trend przyszedł z Doliny Krzemowej, gdzie narodziły się takie giganty innowacyjnej przedsiębiorczości, jak Google, Facebook czy eBay. W Polsce o start-upach mówią już nie tylko młodzi przedsiębiorcy, aniołowie biznesu czy organizatorzy startupowych eventów, ale także instytucje państwowe. Przykładem jest chociażby niedawna piąta edycja Forum Rozwoju Mazowsza, zorganizowana przez Mazowiecką Jednostkę Wdrażania Programów Unijnych. W ciągu dwóch dni wiele miejsca poświęcono właśnie start-upom i formom ich finansowania.

Start-up to biznes, który jest na tyle innowacyjny i nieprzewidywalny, że wymaga specjalnej metodologii tworzenia. Nie da się go zaplanować z dużym wyprzedzeniem. – Pomysł warunkuje sukces może w 10 proc. Kolejne 70 proc. to ciężka praca nad produktem i jego walidacją rynkową, a pozostałe 20 proc. to kombinacja PR, networku i po prostu szczęścia – mówi Artur Kurasiński, guru startupowców, współtwórca Aula Polska. Prelegenci V Forum Rozwoju Mazowsza podkreślali, że o sukcesie decyduje jeszcze coś: – Pomysł muszą zrealizować ludzie, którzy wiedzą, jak się odróżnić od konkurencji. Jeśli mają odpowiednie kompetencje i predyspozycje, to jest szansa na sukces – mówił Mateusz Tułecki, szef projektu Startup Fest, menedżer inwestycyjny w Agorze. W podobnym tonie wypowiadała się Anna Rogowska, specjalistka z wieloletnim doświadczeniem w zakresie pozyskiwania i realizacji projektów współfinansowanych z funduszy strukturalnych UE. – Na ogół spółka ma pomysł w jakiejś konkretnej dziedzinie, w związku z tym przynajmniej jedna osoba w zespole musi być specjalistą w tej dziedzinie. Zespół powinien mieć człowieka, który ma dużą wiedzę i doświadczenie operacyjne w zarządzaniu spółką. Poza tym wszyscy muszą być entuzjastycznie nastawieni do tego, co robią. Potrzebni są ludzie, którzy będą śnili o spółce, o zdobywaniu przez nią świata – mówiła ekspertka.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Intermedia

• MYŚLI I SŁOWA • BEATA SZYDŁO