Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

źródło: Foka/Forum

Sto mil na godzinę

Emilia Kunikowska

W przedwojennej Polsce na oponach Stomilu jeździła większość kierowców. Dzisiaj ostatnią państwową firmę oponiarską w Polsce dopadła stagnacja, z której może wyciągnąć ją jedynie dobry inwestor


Stomil-Poznań ma długie tradycje. O oponach z wielkopolskiej fabryki pisał między innymi słynny podróżnik Kazimierz Nowak, który korzystał z wyrobów Stomilu podczas samotnej rowerowej wyprawy po Afryce w latach 1931–1936. „No! – nie dziw zresztą, że rower wypowiedział usługi. Tyle lat! Tyle dziesiątek tysięcy kilometrów drogi przebył! Zdolne do użytku pozostały tylko polskie opony „Stomil”; założyłem w Kapsztadzie, a nie wykazują ani śladu zużycia mimo bardzo trudnej, ponad 1 000 mil podróży” – chwalił w 1934 r. poznańskie gumy.

Oponiarski potentat

Fabryka powstała z inicjatywy Cyryla Ratajskiego, prezydenta miasta Poznania, a jej założycielami były głównie poznańskie przedsiębiorstwa komunalne. Stomil rozpoczął produkcję opon i dętek już na początku lat 30. ubiegłego wieku. Załoga liczyła wtedy pięćdziesięciu pracowników. Produkowano głównie opony rowerowe, do wozów konnych oraz pojazdów osobowych, ciężarowych i autobusów. Od 1934 r. również opony motocyklowe. W 1936 r. poznańska fabryka nawiązała współpracę z amerykańską firmą General Tire and Rubber Company z Ohio. Zakład zatrudnił trzech amerykańskich inżynierów i produkował opony na licencji General. Umowa pozwoliła wprowadzić technologie na światowym poziomie. Towar z Poznania eksportowano do Holandii, Jugosławii, Turcji, Afryki i Indii. Przez następne lata poznańskie przedsiębiorstwo rozwijało asortyment, zwiększało liczbę klientów i pracowników. W kwietniu 1939 r. uruchomiono fabrykę opon w Dębicy (a w 1967 r. w Olsztynie). W 1939 r. Stomil zatrudniał aż 1200 pracowników.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?