Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

źródło: Puls Biznesu/Forum
Grzegorz Kawecki

Fabryki tanich mieszkań

Aleksander Piński

Dlaczego nawet w najbogatszych krajach ceny domów i mieszkań są tak wysokie?


Mieszkania i domy powinny być produkowane głównie w fabrykach, tak jak samochody – wynika z opublikowanego w październiku 2014 r. przez McKinsey Global Institute raportu „Blueprint for addressing the global affordable housing challenge”. To jeden z elementów planu, który pozwoli obniżyć ceny nowych mieszkań prawie o połowę!

Autorzy analizy (jej tytuł można przetłumaczyć jako „Plan na poradzenie sobie z globalnym wyzwaniem budowy tanich mieszkań”) zauważają, że w USA w ciągu jedego pokolenia liczba godzin pracy potrzebna do kupna samochodu czy szafy pełnej ubrań spadła o połowę. Ale jeżeli chodzi o dostępność mieszkań, sytuacja się pogarsza. W USA, Niemczech i na Wegrzech od 1989 do 2009 r. produktywność w sektorze budowlanym spadła o odpowiednio 22, 10 i 9 proc. (w całej gospodarce wzrosła w tym okresie o odpowiednio 45, 38 i 33 proc.). Dlaczego kapitalizm nie potrafi obniżyć cen mieszkań tak, jak to zrobił z cenami samochodów i ubrań?

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy