Najnowsza interwencja Uważam Rze

Felietony

Złoty czas dla mafii paliwowej

kg

Paliwa z polskich rafinerii coraz rzadziej trafiają do baków naszych samochodów. Ich miejsce zajmuje ropa i benzyna produkowana przez szarą strefę. W 2013 r. budżet państwa stracił na tym procederze prawie 6 mld zł. W ubiegłym roku było jeszcze gorzej. Legalny rynek paliw płynnych znów się zmniejszył – już trzeci rok z rzędu. „Polska gospodarka rosła w tempie 3 proc. rocznie, co nie znalazło odzwierciedlenia w zapotrzebowaniu na olej napędowy, który jest głównym paliwem transportowym dla gospodarki” – czytamy w rocznym raporcie Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego (POPiHN).

Działania celników i policji są nieskuteczne. Choć wciąż słyszy się o kolejnych rozbijanych przez funkcjonariuszy grupach przestępczych, które wprowadzają do obrotu nielegalne paliwo, skala procederu się nie zmniejsza. Jedynie na chwilę pomogły kompleksowe kontrole, jakie przez kilka miesięcy ubiegłego roku odbywały się w przygranicznych regionach, głównie na wschodzie kraju. Choć w ich trakcie ilość legalnie sprzedawanego paliwa rosła, to po ich zakończeniu sytuacja wracała do normy.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Anna Czyżewska

O wynagrodzeniu bez tabu

Zdecydowana większość pracowników uznaje, że rozmowę o podwyżce powinien zainicjować szef. Polacy nie są mistrzami negocjacji. Strategia biznesowej polemiki to wizytówka przedsiębiorcy

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?