Najnowsza interwencja Uważam Rze

Felietony

Ułańska fantazja

Żelazna logika

Ci sami ludzie, którzy głosowali przeciw sprowadzeniu wraku Tu-154 do Polski, latają na co dzień innym tupolewem. Nie boją się?

Holendrzy znaleźli we wraku samolotu MH17 fragment wielkości kapsla, który jest ostatecznym dowodem na to, że w samolot trafiła rakieta systemu Buk, wystrzelona przez tzw. separatystów.

W 2009 r. Francuzi przeczesywali dno Atlantyku w poszukiwaniu szczątków samolotu Air France, który rozbił się z nieznanych przyczyn. Blisko dwa lata później znaleziono czarne skrzynki spoczywające na głębokości 5 km. W wyniku śledztwa odkryto, że bezpośrednią przyczyną katastrofy było zamarznięcie rurki Pitota oraz błędna interpretacja wskazań liczników przez pilotów. W efekcie nastąpiły zmiany zarówno w konstrukcji samolotów, jak i w szkoleniu oraz podziale obowiązków oficerów na pokładzie.

Tymczasem w Polsce trzy lata temu parlament postanowił nie zwracać się do Rosji o wydanie wraku tupolewa rozbitego pod Smoleńskiem. Bo po co? Przecież „nikomu to życia nie przywróci” i „prawda jest boleśnie prosta, to był zwykły błąd pilotów”. Jak widać na powyższym przykładzie, dokładna analiza wraku samolotu pozwoliła wyciągnąć wnioski i skutecznie przeciwdziałać podobnym zdarzeniom w przyszłości. I to jest główny powód, dla których bada się wraki oraz czarne skrzynki – ustalenie przyczyn i zapobieżenie kolejnym wypadkom. Wiem, że to banał, ale najwyraźniej do wielu ludzi nie dociera taka informacja. Jest to tym bardziej dziwne, że ci sami ludzie, którzy głosowali przeciw sprowadzeniu wraku do Polski, latają na co dzień innym tupolewem. Czy naprawdę nikt nie obawia się, że ten samolot ma jakieś ukryte wady konstrukcyjne? Choćby z tego powodu, gdyby chodziło o moje życie, stanąłbym na głowie, żeby wrak sprowadzić.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Edyta Żyła

Doradzą i przeszkolą

Znaczna część unijnych pieniędzy trafia do doradców, którzy pomagają zakładać firmy lub je rozwijać. Przedsiębiorcy mogą więc liczyć na bezpłatne szkolenia, wsparcie doświadczonych mentorów albo pomoc w przygotowaniu strategii marketingowej