Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Biobiznes na algach

Emilia Kunikowska

Wodne rośliny z roku na rok pobudzają wyobraźnię coraz większej rzeszy naukowców. Jednym z nich jest Szymon Talbierz – choć młody, to już z dużym doświadczeniem i olbrzymim apetytem na skomercjalizowanie tych glonów

Naukowcy przekonują, że nie ma dziedziny przemysłu, w której algi nie znalazłyby zastosowania. Jest ich około 100 tys. gatunków, wiele zawiera cenne substancje. Dla przemysłu najcenniejsze są algi oleiste. I taki rodzaj alg interesuje w sposób szczególny Szymona Talbierza, doktoranta Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego i założyciela biotechnologicznej firmy Svanvid.

Algami zainteresował się na czwartym roku studiów na Wydziale Biotechnologii Politechniki Gdańskiej. Pierwszych hodowli mikroalg uczył się w mieszkaniu, w którym jeden pokój zamienił na minilaboratorium. Do dyspozycji miał sprzęt o wartości 6 tys. zł. − To były czasy totalnie chałupnicze, bardziej przypominające czasy Pasteura niż dzisiejsze laboratoria. Kaloryfery rozkręcone były na maksa, bo algi wymagają wysokiej temperatury. Potrzebowały też sprężonego powietrza, sprężarkę umieściłem więc w piwnicy. Po nocach trochę hałasowała, ale sąsiedzi rozumieli, że to dla wyższej sprawy − wspomina Szymon Talbierz.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?