Najnowsza interwencja Uważam Rze

Tu i teraz

źródło: Forum
Krzysztof Jarczewski

Ku permanentnej inwigilacji

Tomasz Teluk

Od marca 2018 r. w każdym samochodzie będzie montowany system eCall, który ma monitorować jego położenie i automatycznie wezwać pomoc w razie wypadku. Czy będzie służył bezpieczeństwu, czy raczej kontrolowaniu obywateli?

Monitoring miejski, inteligentne liczniki prądu i inne nowoczesne wynalazki w teorii mają zwiększać bezpieczeństwo i ułatwiać nam życie. Większość udogodnień wprowadza się pod pozorem ochrony życia i zdrowia ludzi oraz poprawy komfortu ich funkcjonowania w przestrzeni publicznej. To bardzo skuteczne argumenty, które przemawiają do wyobraźni. Ze świecą bowiem szukać takiego, kto nie chce być zdrowszy i lepiej chroniony.

Po zgłębieniu tematu okazuje się jednak, że wiele wprowadzanych systemów bezpieczeństwa może służyć zgoła odmiennym celom. Znakiem czasu jest, że z każdego uczciwego obywatela robi się potencjalnego przestępcę. Jeśli nie od razu terrorystę, to przynajmniej przestępcę podatkowego. Dla naszego dobra jesteśmy permanentnie podsłuchiwani, podejrzewani, śledzeni, liczeni, rejestrowani, koncesjonowani, monitorowani, inwigilowani, sprawdzani i uwierzytelniani.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Hubert Kozieł

Czy Podesta zadławi się pizzą?

• SPISKOWA TEORIA WSZYSTKIEGO • Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych były wielkim zwycięstwem zwolenników spiskowej teorii dziejów. Potwierdziły bowiem wiele ich tez