Najnowsza interwencja Uważam Rze

Felietony

Akcyzą w cydr

apNa wino owocowe i cydr ma obowiązywać taka sama akcyza jak w przypadku wódki. Branża alarmuje, że nie będzie jej stać na podwyższony podatek. W efekcie wielu producentów może zbankrutować.

Przedsiębiorcy uważają, że Ministerstwo Finansów chce zniszczyć polskich producentów wina i sadowników. I to po tym, jak zachęcało ich do przetwarzania jabłek na napoje alkoholowe i poszukiwania innych rynków zbytu. Po hucznie zapowiadanym przez rząd zawieszeniu akcyzy na cydr w wyniku rosyjskiego embarga na jabłka w ubiegłym roku, przyszedł czas na zwrot akcji. Producenci win i cydru otrzymali od fiskusa interpretację, z której wynika, że ich produkty są wysokoprocentowe.

Przedsiębiorcy zużywali dotychczas 100 tys. ton jabłek rocznie do produkcji win owocowych. Kolejne 100 tys. ton miało być potrzebne do produkcji nowego na polskim rynku produktu, czyli cydru. – Nowa interpretacja starych przepisów sprawia jednak, że popyt na polskie wyroby z jabłek spadnie niemal do zera – alarmuje Jacek Jantoń, członek Polskiej Rady Winiarstwa (PRW) i prezes firmy Jantoń.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Edyta Żyła

Doradzą i przeszkolą

Znaczna część unijnych pieniędzy trafia do doradców, którzy pomagają zakładać firmy lub je rozwijać. Przedsiębiorcy mogą więc liczyć na bezpłatne szkolenia, wsparcie doświadczonych mentorów albo pomoc w przygotowaniu strategii marketingowej

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?