Najnowsza interwencja Uważam Rze

Felietony

Złote interesy

Jan Piński


Polityka to nie zabawa, to całkiem dochodowy interes” – kpił Winston Churchill. W Polsce uczyniono z tej kpiny niemal główną zasadę życia politycznego. Dla większości naszych polityków działalność nie jest służbą obywatelom, ale sposobem na ustawienie się w życiu.

U zarania III RP stworzono lukę w przepisach, która przeszła do historii jako afera alkoholowa. Otóż alkohol na własny użytek można było sprowadzać do Polski bez cła. Członkowie rządu i wpływowi politycy zaczęli więc przepychać przez granice całe ciężarówki alkoholu „na własny użytek”. Zarabiali na tym fortunę, tracił budżet. Z podobną aferą mamy dziś do czynienia na rynku leków. Stworzono u nas gałąź handlu równoległego, w wyniku czego firmy, przewożąc leki z Polski do Niemiec, mogą zarobić trzy-, czterokrotnie. Ów eksport równoległy doprowadził już kilka razy do ogołocenia naszych aptek z leków. Ministerstwo Zdrowia reaguje zaś bardzo opieszale. Próbowano rozwiązać problem, wprowadzając w połowie roku listę leków, których nie można wywozić. Na próżno. W Sejmie czeka już nowe prawo, które ma uszczelnić system, ale przypomina to łapanie wody sitkiem.

Ministerstwo Zdrowia zdaje się nie dostrzegać tego problemu i wymusza na firmach farmaceutycznych kolejne obniżki i tak najtańszych już w Europie leków. Skutek będzie taki, że kolejne partie leków wyjadą za granicę, zarobią dobrze poinformowani i ustawieni eksporterzy. Wśród nich także – jak ustaliliśmy – politycy.

Złote interesy robi również poseł PSL Jan Bury, bohater wielu tekstów „Uważam Rze”. Udało mu się stworzyć prywatno-publiczne imperium, z którym normalnym przedsiębiorcom trudno konkurować. Zresztą – jeżeli wierzyć mediom – poseł potrafił doprowadzić jedną firmę do bankructwa, ponieważ mąż właścicielki okazał się  nielojalnym wobec niego politykiem. Dopóki nie ukróci się takich działań, Polska będzie krajem, w którym trudno się bogacić. Nasi urzędnicy i politycy dobrze wiedzą, że „własność czyni wolność”, czyli że bogaty przedsiębiorca jest hardy, nie płaci łapówek i stać go na prawników. Stąd tyle barier, które urzędnicy wykorzystują do niszczenia biznesów, aby mało kogo było stać na patrzenie im na ręce. 

 

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Edyta Żyła

Doradzą i przeszkolą

Znaczna część unijnych pieniędzy trafia do doradców, którzy pomagają zakładać firmy lub je rozwijać. Przedsiębiorcy mogą więc liczyć na bezpłatne szkolenia, wsparcie doświadczonych mentorów albo pomoc w przygotowaniu strategii marketingowej