Najnowsza interwencja Uważam Rze

Felietony

Brakuje leków ratujących życie

Z radcą prawnym Marcinem Flakiem z kancelarii DFL Legal ROZMAWIA KRZYSZTOF GALIMSKI

 

Ministerstwo Zdrowia właśnie negocjuje z firmami farmaceutycznymi kolejne obniżki cen leków. W ponad 80 proc. przypadków nie ma porozumienia. Grozi nam brak leków w aptekach?

Negocjacje cenowe trwają, ale nawet ich fiasko i brak produktu w wykazie leków refundowanych nie oznacza, że automatycznie zabraknie go na rynku. Istnieje natomiast zagrożenie, że w razie porozumienia część leków zniknie z wykazu refundacyjnego.

Czyli w aptekach będą, ale za wyższą cenę?

Tak, za pełną odpłatnością.

To istotna różnica dla starszych czy przewlekle chorych pacjentów.

Dużo zależy od konkretnego przypadku. Jeżeli stosowany u danego pacjenta lek ma refundowany zamiennik i można go podać, to nie powinno być żadnego zagrożenia dla pacjenta. Niestety, są też sytuacje, gdy w ocenie lekarza stosowanego dotychczas leku nie można u danego pacjenta zamienić lub lek w ogóle nie ma zamienników. Jeżeli pacjent będzie musiał kupić konkretny lek i nie będzie on już refundowany, to rzeczywiście dostęp do leku ulegnie istotnemu pogorszeniu.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?