Najnowsza interwencja Uważam Rze

Felietony

Nowe przywileje dla podatników

ac

 


Dzięki zmianie przepisów, dotyczących postępowania przed sądami administracyjnymi, zaskarżanie organów podatkowych i dochodzenie praw podatników będzie ułatwione.

Tylko w 2013 r. spraw podatkowych w polskich sądach było kilkadziesiąt tysięcy. Prawie jedna trzecia decyzji, które były zaskarżone do sądu administracyjnego, na kolejnym etapie została uchylona. To jednak pozorne zwycięstwo, gdyż powodowało, że sprawa wracała do skarbówki, co wywoływało efekt błędnego koła i zniechęcało podatnika do kolejnych działań na drodze sądowej.

Od 15 sierpnia 2015 r., za sprawą nowych regulacji prawnych, walka z fiskusem, zaskarżanie interpretacji ministra finansów czy bezczynności finansowych instytucji nie będzie już tak przewlekłym procesem. Postępowanie sądowe będzie dostosowane do indywidualnych potrzeb podatnika. Co to oznacza w praktyce? Rozprawy przeciwko organom podatkowym będą uproszczone i bardziej efektywne. Na postępowanie w sądzie wojewódzkim nie będzie już trzeba oczekiwać półtora roku. Przed nowelizacją średni czas wejścia sprawy na wokandę przed Naczelnym Sądem Administracyjnym wynosił prawie dwa lata. Na skutek działań fiskusa rozstrzygnięte sprawy wracały do ponownego rozpatrzenia. W związku z tym podatnik dopiero po kilku latach mógł liczyć na rozstrzygnięcie sprawy.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Anna Czyżewska

O wynagrodzeniu bez tabu

Zdecydowana większość pracowników uznaje, że rozmowę o podwyżce powinien zainicjować szef. Polacy nie są mistrzami negocjacji. Strategia biznesowej polemiki to wizytówka przedsiębiorcy