Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

źródło: materiały prasowe

Nieduże i niezawodne

Adam Maciejewski

Na rynku można znaleźć kilkaset modeli samochodów dostawczych o masie do 3,5 tony. Na co zwrócić uwagę, by wybrać najwłaściwsze auto, dostosowane do potrzeb i zasobności portfela?

Dane Związku Polskiego Leasingu ogłoszone na koniec września br. pokazują, że polscy przedsiębiorcy od początku 2015 r. za pośrednictwem leasingu i pożyczki inwestycyjnej sfinansowali aktywa o wartości 35,9 mld zł, co oznacza wzrost o 15,7 proc. w porównaniu do poprzedniego okresu 2014 r.
Przedsiębiorstwa, przy pomocy finansowania udzielanego przez firmy leasingowe, najczęściej nabywały pojazdy osobowe, dostawcze i ciężarowe do 3,5 tony (36,7 proc. rynku dóbr leasingowanych).

Tylko na segregatory

Najmniejszy samochód dostawczy dostępny w salonach to Fiat Panda Van. Ma nieco ponad 3,6 metra długości i kosztuje od 40 tys. zł brutto. Nieco droższy i o 35 cm dłuższy jest Opel Corsa w wersji van, który kosztuje od 41 tys. zł brutto. Wydatek jest porównywalny, tak jak i przestrzeń ładunkowa w obydwu samochodach. Teoretycznie zmieści się w nich jedna europaleta o wymiarach 100x120 cm, ale raczej bez większego ładunku, nie mówiąc o trudności we wstawieniu jej do wnętrza.
Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Polacy coraz częściej kupują online. Co ich przekonuje do tej formy zakupów?

Kupujemy na potęgę. Rynek dóbr konsumenckich rozwija się dynamicznie, a my – konsumenci – podążamy za najnowszymi trendami. Kupujemy nie tylko więcej, ale i korzystając ze znacznie...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Artur Osiecki

Brexit mobilizuje regiony

Województwa chcą przyspieszyć realizację nowych programów regionalnych zarówno ze względu na zbliżający się przegląd unijny, jak i potencjalne negatywne konsekwencje wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej