Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

Galaktyka Lucasa

Agnieszka Niemojewska

Uniwersum „Gwiezdnych wojen” to nie tylko filmy pełnometrażowe, ale też animacje, książki, komiksy, gry, wszelakie gadżety z logo „Star Wars”, a nawet… rzesze wyznawców jediizmu. I franczyza warta dziś kilkadziesiąt miliardów dolarów. Do kin trafił właśnie siódmy film serii: „Przebudzenie Mocy”

W 1962 r., a zatem 15 lat przed premierą „Nowej nadziei” – pierwszego filmu z serii „Gwiezdne wojny” – ukazała się „Galaktyka Gutenberga” Marshalla McLuhana. Głównym tematem książki był wpływ wynalezienia druku na kulturę nowoczesnej Europy i na świadomość człowieka. Przedpiśmiennej umysłowości oralnej McLuhan przeciwstawił umysłowość piśmienniczą. I tak jak Johannes Gutenberg dokonał rewolucji w kulturze w ogóle, tak George Lucas odmienił kino i kulturę masową. Choć porównanie ich dokonań może wydać się nadużyciem, to analogii jest więcej: obaj, gdy rozpoczynali dzieło życia, nie przewidywali aż takich konsekwencji, obaj powzięli ten trud dla… pieniędzy. Im też w powszechnym mniemaniu przypisuje się wszelkie zasługi, a przecież w obu przypadkach oni tylko zapoczątkowali pewien proces. Ba! Oni jedynie uruchomili tę machinę przemian. A za dziełem ich życia stali najbliżsi współpracownicy i rzesze naśladowców.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?