Najnowsza interwencja Uważam Rze

Temat numeru

ARCHIWUM PRYWATNE

Broń musi być dobra

Jacek Nizinkiewicz

Z generałem dywizji Romanem Polką, byłym dowódcą jednostki specjalnej GROM ROZMAWIA JACEK NIZINKIEWICZ

Jak ważna jest armia dla polskiej gospodarki?

Armia ma przede wszystkim zapewnić gospodarce bezpieczne środowisko działania. Sprawić, że inwestorzy będą chcieli tu prowadzić biznes również dlatego, że nie ma zagrożeń dla stabilności państwa, a nie tylko z powodu ulg finansowych czy innych zachęt. To pierwsza i podstawowa powinność. Oczywiście armia wspiera gospodarkę także w sposób pośredni. Jest chociażby źródłem innowacyjnych impulsów dla świata cywilnego. Gdyby nie wojsko, nie mielibyśmy dziś powszechnego internetu, GPS, nie znalibyśmy mikroczujników ruchu montowanych w poduszkach powietrznych w samochodach czy tabletach. Amerykańska DARPA, czyli Agencja Zaawansowanych Projektów Badawczych w Obszarze Obronności, najpierw wyszukuje rozwiązania przydatne na polu walki, jak drony, kompozyty węglowe czy technologia ograniczonej widzialności, a później patrzy, jak je zastosować również na rynku cywilnym. I tak kevlar – lekki, ale niezwykle wytrzymały materiał wynaleziony na potrzeby kamizelek kuloodpornych – dziś jest wykorzystywany chociażby przy produkcji kijów golfowych czy telefonów komórkowych. Zaczyna się od wojska, a kończy na masowych produktach. Wreszcie, armia to również duże zamówienia, z których korzysta gospodarka, nie tylko przemysł zbrojeniowy. Kontrakty dla wojska są na całym świecie bardzo pożądane przez biznes z uwagi na skalę przedsięwzięcia i gwarancje zapłaty za produkty czy usługi.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?