Najnowsza interwencja Uważam Rze

Felietony

Dziurawy fiskus się uszczelni

ap


Dziura w podatku VAT jest ogromna, dlatego Ministerstwo Finansów ciągle poszukuje nowych skutecznych sposobów na uszczelnienie systemu. W planach resortu są zmiany, które utrudnią rejestracje firm do podatku VAT i pozwolą je weryfikować. Zniknąć ma też kwartalne rozliczenie VAT. Firmy będą się musiały rozliczać z tego podatku co miesiąc.

Polski fiskus przygotowuje się również do wprowadzenia u nas Jednolitego Pliku Kontrolnego. Wszystkie firmy będą musiały mu przekazywać bardzo szczegółowe dane finansowo-księgowe i handlowe. Według jednego schematu elektronicznego. Fiskus będzie miał u siebie wszelkie dane z ewidencji zakupów i sprzedaży, o wpływach i płatnościach, obniżkach cen i rabatach, daty, kwoty, przebiegi pojazdów firmowych, wyciągi bankowe. Wszystko to będzie wpadać do jego systemu informatycznego. To z kolei ogromnie ułatwi i przyspieszy kontrole skarbówki. Według wcześniejszych zapowiedzi resortu finansów zajmie się nią nie jak dotąd 5 tys., ale nawet 60 tys. urzędników przesuniętych od innych zadań. Będą mogli badać transakcje między firmami. Wychwycą błędy w naliczaniu VAT. Jednolity Plik Kontrolny pomoże też ograniczać zjawisko wystawiania pustych faktur. Szybkie kontrole ułatwią ponadto wychwytywanie firm słupów. Od 1 lipca Jednolity Plik Kontrolny będą musieli udostępniać fiskusowi przedsiębiorcy, którzy zatrudniają ponad 250 osób lub mają obroty przekraczające 50 mln zł. Tych mniejszych według ostatnich planów JPK obejmie od 1 lipca 2018 r.

Wszędzie tam, gdzie stosowany jest podatek VAT, występują luki w prawie. Według szacunków krajom unijnym ucieka rocznie blisko 170 mld euro wpływów z VAT. Z kolei PwC szacuje, że luka w VAT, czyli różnica między tym, co hipotetycznie z tego podatku powinno wpłynąć do budżetu państwa, a tym, co do niego faktycznie wpływa, sięgnęła w zeszłym roku w Polsce 53 mld zł. To aż 3 proc. naszego PKB. Choć problem dotyka wszystkich, Polska jest jednym z krajów, które radzą sobie z problemem najgorzej.

Ogromnym problemem w Polsce jest nadal szara strefa i wyłudzenia podatku VAT. Krążą już legendy o firmach, które powstają po to, by wyłudzać VAT, po czym szybko kończą swoją działalność. Urzędy skarbowe nawet nie odnotowują w tym czasie, że dana firma w ogóle istniała. Fakturę bardzo łatwo jest podrobić. I choć to przestępstwo, ryzyko ukarania sprawcy jest znikome. Mechanizm jest prosty. Firmy wystawiają fałszywe dokumenty na daną kwotę plus VAT. Dostają pieniądze, ale należnego podatku już nie odprowadzają. Jak mówią urzędnicy, średni czas życia takiej firmy słupa to ok. 4–5 miesięcy. Eksperci radzą, by powstały w kraju specjalnie przeszkolone zespoły urzędników, które zajmowałyby się wyłącznie takimi przestępstwami. Obecnie w kraju takich brakuje.
Wielkim problemem są także tzw. karuzele podatkowe. Polegają na przerzucaniu towarów między różnymi firmami utworzonymi w tym celu w różnych krajach. Po drodze wyłudzają VAT. Taką działalność prowadzą dobrze zorganizowane grupy przestępcze.

Sposobu na wyłudzenia VAT poszukuje także Komisja Europejska. Jednym z pomysłów jest upowszechnienie stosowania odwróconego VAT. Polega on na tym, że to kupujący, a nie sprzedający odprowadza podatek. 

 

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?

Artur Osiecki

Brexit mobilizuje regiony

Województwa chcą przyspieszyć realizację nowych programów regionalnych zarówno ze względu na zbliżający się przegląd unijny, jak i potencjalne negatywne konsekwencje wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej